Annonce

Annonce

Brev:

Kan man være mundmotorisk doven?


27. maj 2008

Alder:
11 mdr.

Kan man være mundmotorisk doven?

Hejsa Helen

Er ny i spørge skemaet, men har fuldt godt med på hjemmesiden, siden min dreng blev født. Hvilket jeg har fået utroligt meget ud af... tak for det. Men nu må jeg så spørge!!

Vores Søn på knap 12 mdr. har den seneste tid været meget ulykkelig når vi sætter ham fra os, eller hvis han ikke lige kan se os..... har prøvet at lege lidt med på hans ideer, men når vi så har leget og vi går græder han virkeligt inderligt, er det en fase eller ??? for det går jo over hvis vi tager ham op. Han har altid været utrolig god til at lege og aktivere sig selv.

Mad !!!!! uha... ja hvor starter jeg. (Han har et temperament og en vilje der ikke er til at spøge med.) Han spiser rugbrød (når det lige passer ham) men kun med plantemargarine på, hvilket jeg ikke forstår, da vi aldrig har ejet det. Men det fandt dagplejen ud af. Han er ikke til pålæg, marmelade eller noget ovenpå brødet - er det noget du ellers har hørt om, er det noget der kan komme?

Han er hvad dagplejen siger mundmotorisk doven, han kan spise hvad han vil hvis han gider. Er det noget jeg kan have gjort eller ændre på. Han har aldrig rigtig været interreseret i at putte ting i munden, jo men kun lige et sekundt så er det ude igen, men aldrig undersøgt, vendt og drejet det ...


Annonce

... som jeg har set andre der gør.

Jeg har fra han var 5 mdr givet han grød, som prøvet og langsomt ladet det glide ind som et måltid, men da vi skulle prøve mos, kastede han altid op når vi forsøgte med det (kartoffelmos, grønsagsmos og div fra færdig produkter) Så han har været 8 mdr. da han fik aftensmad bastående af mos og nu kartofler der er i stykker. Kød kan han ikke synke det bliver i munden - hvorfor? Kun kødboller glider ned. Ris, pasta kan han ikke og giver jeg han pasta kolde som han kan side med ryger skål og det hele på gulvet uden at undersøge overhovedet.

Er frustreret over mad situationen, da jeg jo syntes at han som 1 år burde kunne spise som os, men grød der kun kræver et slag med tungen det er det eneste der hitter. Han trækker hovedet tilbage og lukker øjnene så snart der er noget nyt han ikke kender.

Hvordan forbedrer jeg hans mund motorik?
Er drenge mere dovne end piger ang. mad?
Er der noget der hedder mundmotorisk doven?

Det skal siges til slut at han er en glad og meget nysgerrig og aktiv dreng der udforsker verden i alle de lyse timer. Han sover godt (fra 19-05.30), er med vægt mæssigt 76 cm høj (ca) og 11-11,5 kg ( er født en mdr før termin dato)

Håber du kan hjælpe eller vejlede mig lidt

Knus Karina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen..

Jeg er så glad for du ikke er længere end et tryk på powerknappen væk... tak for din brevkasse!!

Jeg har virkelig brug for dine råd og viden.

Hilsen
Thilde, mor til Louie 7 måneder


Annonce