Annonce

Annonce

Svar: Tager ikke på


26. maj 2008

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Maiken

Jeg ved ikke hvad du tog på under graviditeten men et vægttab på 17 kg lyder umiddelbart af meget og det er faktisk sådan nogle gange, at man må fraråde kvinder at amme, simpelthen fordi man taber sig for meget. Hvorvidt det er tilfældet hos dig kan jeg ikke vide, da jeg ikke kan se dig ... hvordan har du det, føler du dig meget træt, kan du mærke at det tærer på dig fysisk at amme eller?

Sammenholdt med at din dreng ikke har taget noget på de sidste fire uger, så lyder det for mig som om at du skal stoppe amning. Din dreng er så gammel nu at den modermælk han har fået har været god og vigtig for ham, men der sker ikke noget ved at du nu går over til fuld flaske og derudover synes jeg også at du skal begynde med lidt skemad. Det er meget vigtigt at han får noget andet mad, så han begynder at tage på.

Du skal regne med at han skal have ca 1000 ml mme i døgnet. Nogle spiser lidt mere og andre lidt mindre, men ca. deromkring. Fordelt på 6 måltider betyder det at han skal have ca 170ml hver gang. Nogle gange vil han måske kun drikke 150 og andre gange så 200 og det er helt fint. Han skal have lov til at flexe.

Jeg vil anbefale dig at du stille og roligt trapper amningen ned så du udskifter en amning af gangen med flaske og på den måde overgår fuldt til flaske. Det vil altså sige at hvis du ammer 4 gange dagligt i dag og giver to flasker, så ammer du 3 gange i morgen og giver 3 flasker, 2 amninger i overmorgen og 4 flasker.

Hvis du ammer om natten fordi det er praktisk og let, så må du gerne bibeholde ...


Annonce

... dette, hvis det er rart for jer, men betragt det lidt som hygge for jer begge og gå ud fra at mælkeindtaget skal sikres via mme og skemad.

Start med grød til frokost - giv 1/2 til 3/4 dl. grød evt. med frugtmos og vand af kop og giv så flaske inden du putter til middagslur. Når han har fået grød en gang dagligt i en lille uges tid, så øger du ham til 2 gange dagligt, så han får grød eller grøntsagsmos om aftenen også ... der skal noget mad i drengen nu:o)

En plan for dagen ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Flaske med mme

Formiddag 9-10: Flaske med mme og puttes til formiddagslur

Frokost 12: Grød med frugtmos, vand af kop

Puttes til formiddagslur ca 13.30 med en flaske mme


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag 16-17: Flaske med mme

Powernapper evt.

Aften 18-18.30: Grød eller grøntsagsmos, vand af kop

Puttes til natten med en flaske mme mellem 19-20 afhænger af tidspunktet for powernap. Springer han powernappen over går han tidligere i seng, sover han en længere lur sidst på dagen, går han sent i seng.

Sen aften 23-24: Flaske med mme, kan sandsynligvis spise den i søvne

Nat 24-05/06: Så vidt muligt ikke mælk i dette tidsrum.

Jeg håber at ovenstående hjælper dig videre, jeg er ked af at jeg må anbefale dig at stoppe amning, men jeg skønner ud fra det jeg ved om dig og din dreng, både fra dine tidligere brev og fra idag, at det vil være bedst for både dig og ham at du stopper nu:o)

Jeg synes også det vil være en god idé at tilbyde ham laktulose, så I sikrer jer at hans mave fungerer. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce