Brev:
Sove igennem - 9 mdr.
Kære Helen.
Min datter er næsten 9 mdr og begyndte at sove på sit eget værelse for 1 uge siden, ellers sov hun i sin egen seng, der stod helt op af vores. Samtidig tog jeg hendes nat flasker væk, så hun er nede og få en om aftenen mellem 1930 og 2030, alt efter hvornår hun er træt, og så en mellem 5 og 6. Før fik hun 2 om natten.
Hun sover dog stadig ikke igennem. Vågner flere gange og er ked af det. Jeg trøster, nusser o.l indtil hun sover. Midt på natten kan dette vare mellem 1 og 2 timer. Jeg har prøvet at tilbyde vand et par gange men det afviser hun. De sidste nætter er hun til sidst kommet ind i vores seng.
Jeg tænker om det er fortidigt at tage natflasker fra hende, eller om hun bare savner at ligge tæt op af os?
Derudover er hun begyndt at ...
... vågne tidlig. Altså ved 5-530 tiden (når hun får flaske), det syntes jeg jo er lidt tidligt, sådan ved 6-7 tiden som før ville være dejligt. Men kan jeg gøre noget ved dette?
Hun spiser godt om dagen, og sover mellem 3 og 4 timer.
Siden hun var 7 mdr gammel har hun kunne rejse sig op. Dette har skabt problemer når hun skal puttes. Hun vil ikke ligge ned, rejser sig hele tiden, trækker i tremmerne, eller ruller om på maven for at sidde og rejse sig.
Jeg har prøvet at lade hende være, ligge hende ned hver gang og gøre så hun ikke kan rejse sig, men så ender det oftest med at hun græder sig i søvn fordi hun bliver så sur.
Vi sørger for at gøre det samme hver aften med nattøj, flaske, synge, og så sove.
Har du nogen magiske ord til hjælp?
Venligst
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
Viden om børn:
Sko
Det er vigtigt at barnets muskulatur i fødderne får mulighed for at udvikle sig rigtigt. Dette gøres bedst, hvis barnet får lov til at gå så meget som muligt på bare fødder.
Som hovedregel har børn ikke brug for sko, før de begynder at rejse sig og gå rundt. Når barnet skal have sin første sko, er det vigtigt at skoen er blød og passer til barnets fod. Der bør være en fast hælkappe og skoen bør ikke være så stor, at barnet risikerer at glide frem i den. Hvis foden glider, er...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.