Brev:
Kost og diarre

Hej igen! Hmm.. Hvor skal jeg starte?
Arthur har her til aften feber - 38.9 - men i modsætning til de andre gange han har været syg har han denne gang meget kolde hænder og fødder og han har opført sig temmelig mærkværdigt - pylret og træt - men også lidt pjattet/ fjollet og ville gerne stadig lege.
Han har på det sidste fået meget mere voksen mad - han har spist rugbrød til frokost med blandet pålæg - leverpostej, flødeost, hummus, sildepostej, laksefrikadelle - og sikkert meget mere hos dagplejen, fx lidt æg, tror jeg. Til middag har jeg bl.a. givet ham spaghetti bolognese og ris med kødsovs og guacamole (dvs advokadomos). Det irriterer mig at alt det man kan købe af den slags er så fuldt af salt! Men jeg går nok ikke lige i gang med at lave sildepostej selv..
For et par uger siden havde Arthur lidt hård mave, måske pga let dehydrering under "hedebølgen" - men herefter begyndte han pluselig at have afføring 3-4 gange dagligt, også tidligt om morgenen. I lang tid har han ellers haft det 1 ell 2 gange dagligt, efter et måltid, gerne om formiddagen. Men jeg gik ud fra at den mere hyppige, lidt tynde afføring var en reaktion på den nye mad.
I går tænkte jeg at det nok var OK at han ligesom os spiste noget take-away fra den lokale italienske ...
... restaurant. Han delte ret med sin far - pasta med løg, svampe og lidt bacon. I dag kom svampe og løg så ud af ham helt ufordøjet, og jeg kan godt se at han ikke er gammel nok til den slags voksenmad som jeg ikke engang selv har lavet. Jeg kan jo ikke være sikker på at hygiejnen er god nok i den restaurant.. Skulle jeg have tænkt på noget før!
Og nu er han syg, så jeg spekulerer over om det kan være pga noget han ikke kan tåle i maden - en fødevare allergi, ell en bakterie? Hans far har også diarre i dag. Hmm.. Jeg ved godt du ikke kan svare på det: Jeg har haft fat i vaglægen og fik besked på at kontakte egen læge i morgen..
Men jeg vil nu alligevel gerne spørge dig - hvad er egentlig normalt mht afføring hos en 8-9 mdr gammel baby? Hvor mange gange dagligt?
Hvilken mad kan de egentlig tåle, hvor stærkt krydret må det fx være?
Og hvordan ved man hvis de har allergi over for fx mælk eller gluten - det er der jo så megen snak om disse dage :)
Og hvad er det for noget med feber og kolde fødder/ hænder - jeg slog det op på google, og fandt noget om bakterieinfektioner??
Sidst men ikke mindst tænker jeg om det kan være at han er ved at få tænder igen, for han har også haft lidt knopper i ansigtet.
På forhånd tusind tak for de kloge ord.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!







