Brev:
Sutteflaske og ferie

Hej Helen
Fin ny side du har fået dig.
Det går bedre med vores datter og hende madindtag.
Hun får ikke længere flaske ved midnatstid men kun lidt vand i løbet af natten. Hun spiser morgenmad. Ikke at hun kaster sig over den, men med lidt snilde, så bliver der da spist havregrød hver morgen.
Frokosten forsøger jeg at variere. Det går bedre med rugbrødhapserne, men der er stadig dage hvor hun ikke vil spise noget nævneværdigt
Jeg plejer så at byde hende lidt øllebrød 2 timer senere og den bliver så slugt.
Mellemmåltider går fint og aftensmanden er intet problem.
Så lang så godt!
Jeg havde egentlig tænkt mig at vores datter, ligesom ...
... vores søn, skulle sige farvel til sin flaske ved sin 1 års fødselsdag. Nu er det bare sådan at vi 3 uger efter, i slut juli skal på en uge ferie sydpå, til 40 graders varme.
Her er det at jeg har tænkt over, at det for hendes væskebalances skyld måske kunne være hensigstmæssigt, at trække den de 3 uger og så lægge den på hylden når vi kommer hjem igen.
Det drejer sig om, at jeg så med sikkerhed ved at hun får ca. 300 ml. mælk/væske pr. døgn, for der skal vel hældes mere på hende i den varme end derhjemme. Eller hvad?
Hun er ellers flink til at drikke i løbet af dagen, ca. 300-400 ml, men det slår jo ikke til i 40 graders varme.
Hvad mener du?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Barselsbesøg
I nogle kommuner tilbyder sundhedsplejersken at komme på besøg meget hurtigt efter fødslen. Dette sker hvis fødslen f.eks. er foregået hjemme, eller hvis moderen er gået meget hurtigt hjem efter fødslen.
Også jordemødre tilbyder nogle gange barselsbesøg i hjemmet, hvis kvinden er udskrevet inden for 48 timer efter fødslen eller hvis der er tale om en hjemmefødsel. Man taler normalt om et barselsbesøg når sundhedsplejerske eller jordemoder kommer på besøg i hjemmet 3-5 dage efter...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




