Annonce

Annonce

Svar: Sprog og sprogstimulering


16. maj 2008

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Ingrids mor

Det du fortæller synes jeg ikke lyder bekymrende, det er jo sådan at den sproglige udvikling varierer meget fra barn til barn. Det vigtigste er at din datter forsøger at bruge sproget til at kommunikere med og synes det er sjovt og dejligt at synge, pludre osv. og det er fint at hun er i stand til at følge en opfordring.

Generelt kan man sige at de fleste børn omkring 16 måneders alderen vil begynde at bruge ordet "hej, eller hej hej" og her begynder børn også ofte at benævne mor og far og også bruge sit eget navn. Far udtales ofte "bar" og mor som "maaa" eller "mo". Barnet begynder også at forstå et nej. De fleste børn vil i 16 måneders alderen gennemsnitligt kunne forstå ca 70 ord - udtaler dem ikke selv, men forstår hvad du siger. At det er gennemsnitligt betyder jo at nogen kan mindre og andre mere.

Omkring 18 måneder tager sproget meget mere fart og barnet begynder at tale lidt mere selv. Fra 20 måneders alderen begynder flere navneord at dukke op og barnet begynder at kunne sige lys, bil, bold og lignende små ord. Det passer således meget fint overens med det du fortæller - din datter siger nej, ja, op, ned, se, vov, is osv.

Omkring 22 måneder begynder barnet at sætte bøjningsendelser på ordene og begynder at blive mere bevidst om tider, således at det f.eks. hedder "hoppede" fordi det var igår. Og omkring 24 måneder begynder barnet at sætte små ord sammen "min bil", "de bar" (i betydningen der er far).

Stille og roligt stiger barnets ordforråd og man taler her om at barnet har en ordspurt eller at der sker en ordeksplosion. Det er især mellem 2-3 års alderen. Gennemsnitligt har et 3 årigt barn et ordforråd på 600 ord, og igen - nogen har mindre og andre betydeligt mere...

Et 3 årigt barn vil gennemsnitligt være i stand til at sætte 4-6 ord sammen i en sætning - igen er der store individuelle forskelle, hvor nogle børn taler i korte sætninger og andre 3 årige taler i lange og mere komplekse sætninger - men det hele er normalt:o)

Jeg synes altså umiddelbart at det du fortæller lyder rigtig fint og indenfor normalområdet. ...


Annonce

... Hvis du er i tvivl, så er det altid en god idé at få din datters ører tjekket ved en ørelæge. Det kan du gøre uden henvisning.

Hvis det senere viser sig at hun har problemer med sit sprog, så vil hun via daginstitutionen helt automatisk blive tilknyttet en talepædagog, som vil vejlede jer videre frem.

Det er en rigtig god idé at købe børnebøger, hvor der er et stort billede i midten og flere små billeder i kanten. De små billeder går igen i det store billede og det giver mulighed for at gentage ordet flere gange, vise hende, hvad hun skal kigge efter osv. Hun er nok lige lille nok til at kunne koncentrere sig om det endnu, men det kan være en god ide.

Der er f.eks. "Mine første 500 ord" fra forlaget Litas. Der er også "Kaj og Andrea - på jagt efter bogstaver" fra DR. Disse bøger henvender sig dog mest til børn fra 3-6 år, som ofte også er den alder, hvor man sprogtræner, hvis man oplever problemer:o)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Men der findes mange andre gode også til mindre børn:
- "Min første ordbog", Forlaget Carlsen - fra ca 2 år.
- "Min egen ordbog", Forlaget Litas, fra ca 1 år.
- "Min første pege-ordbog" fra Forlaget Rebus fra ca 1 år.
- "Kaninus kan mange ord - min første ordbog" fra Gyldendal, fra ca. 1 år
- "Billedsnak - snak om billeder med de 1 1/2-5 årige" fra Forlaget Carlsen

Og så er der alle pletbøgerne med den søde hund plet. Plet har altid gang i noget - travlt på bondegården, malker koen, fodrer hesten og hilser på alle dyrene. Samtidig er der føle felter og flapper der kan åbnes og man kan tale om det hele og få sat mange tillægsord på. Det er også en god idé.

Derudover er der forskellige spil - billedlotteri og lignende kan være rigtig godt som sprogstimulering "Hvem har en cykel?" - "Jeg har en cykel" osv. men det er igen mest henvendt til større børn.

Vær opmærksom på at mange biblioteker har materiale beregnet til børn som har brug for ekstra sprogstimulering. Og husk så at det ikke lyder til at være nødvendigt for din datter endnu - det er fint at læse bøger, synge sange og bruge sproget på forskellig vis i hverdagen:o)

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Børnevaccinationsprogram

I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:

3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1

5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2

12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3

15 mdr.: MFR 1

4 år.: MFR 2

5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce