Annonce

Annonce

Svar: Sover dårligt, bider os, plan for dagen mv.


16. maj 2008

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Evigtrætte mor

De fleste børn vil i 12-18 måneders alderen begynde at kunne nøjes med en lur dagligt og jeg er ikke helt klar over, hvor din dreng er i forhold til dette. Min umiddelbare indskydelse er at han sandsynligvis fortsat har behov for en lille formiddagslur fordi han nu er startet i dagpleje - der er så mange indtryk og nye rutiner at forholde sig til, at han naturligt bliver meget træt og har brug for den ekstra søvn.

Du skal regne med at han har behov for at sove 2-2½ time i løbet af dagen og 11-12 timer om natten. Ialt sove 13-14 timer i døgnet. Han har stadig brug for mange små og hyppige måltider og inden lur om aftenen vil det være fint med en kop lun mælk og en banan, så du er sikker på at han ikke er sulten.

Han har i kraft af sin alder en masse oplevelser der skal bearbejdes i drømme og derfor er det naturligt at han sover uroligt, vågner op og har brug for hjælp til at sove igen. Han er stadig så lille at han ikke forstår at I er i stuen, når han ikke kan se jer, tror han I har forladt ham og han føler sig naturligt alene og utryg. Derfor skal I naturligvis tage ham op, når han græder og berolige og betrygge ham, når han skal sove, så han stille og roligt lærer at finde roen og trygt kan falde i søvn.

At bide i jer, hænger sandsynligvis sammen med at han mangler ord for sin kærlighed. Det er meget tænkeligt at det er kys der kammer over og bliver til et bid i skulderen eller i kinden. Lidt ligesom "jeg elsker dig så højt at jeg kunne spise dig"...:o) Han skal naturligvis lære at kysse og kærtegne i stedet for at bide. Hans bid kan dog også skyldes tandfrembrud, måske er der kindtænder på vej, som irriterer.

Jeg vil meget gerne give dig en plan for dagen - jeg ...


Annonce

... kender dog ikke jeres tider - hvornår I står op, hvornår han afleveres i dagpleje, plejer at komme i seng osv. men mit forslag med tidspunkter ser således ud:

Morgen 7.30: Havregrød, mælk af kop

Formiddag 8.45-9.15: ½ banan eller anden frisk frugt, ½ bolle med smør, ost, vand af kop

Evt. formiddagslur kl 9.30, sover måske 45-60 minutter

Frokost 11.30-12: Rugbrød med grøntsagsmos som pålæg og/eller kogte grøntsager ved siden af. Rester fra aftensmaden, det kan være små stykker frikadelle, lidt pastaskruer og lignende. Vand eller mælk af kop

Middagslur 12.30-13, sover måske et par timer


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Eftermiddag 15.30-16: ½ bolle med smør, evt. lidt tykmælk med frugtmos, frisk frugt, friske bær

Før aftensmad 17: En tallerken med forskelligt grønt, ærter, majs, agurk, gulerod, rød peberfrugt, avokado, tomat uden skræl mv. det er imens du er igang med at lave aftensmad

Aften 18-18.30: Det samme som I spiser, ris, pasta, kød, fisk, sovs. Gerne en portion frugtgrød med mælk til dessert, så du er sikker på at han ikke er sulten, vand af kop

Puttes til natten med en kop mælk og en banan kl. 19-20, hvornår han viser træthedstegn.

Med hensyn til ferie i Italien, så er det et fantastisk dejligt sted at rejse med børn og de laver mange gode og børnevenlige retter. Hvis han er vant til at få havregrød om morgenen, så kan det være en god idé at tage en pakke havregrød, så du kan koge havregrød til ham, hvis han har brug for det. Men ellers kan du købe alt andet - han kan få det samme som I andre, boller eller andet brød, yoghurt, frugt, forskelligt pålæg, kød, fisk, pasta, ris, sovs osv. Sågar pizza vil sikkert være dejligt!

Jeg håber du hermed er hjulpet lidt videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergidisponerede børn

Når man taler om allergidisponerede børn skelner man imellem dobbelt forældre disposition og svær enkeltdisposition.

Dobbelt forældredisposition er når begge forældre har/har haft flerårig, svær lægediagnosticeret behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit, børneeksem eller sikker fødevareallergi).

Svær enkeltdisposition er når en af forældrene og/eller søskende har/har haft flerårig svær lægediagnosticeret, behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit,...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce