Annonce

Annonce

Svar: Besværlig baby


9. marts 2004

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Mor & Baby

Din datter er ved at være så stor, at hun begynder at kræver mere selskab, hvilket du jo også mærker.

Hun er som du skriver mere og mere vågen, iagtager sine hænder, begynder at gribe efter sine fødder, drejer hovet efter lyde, hopper på skødet, triller fra mave til ryg og øver sig i at putte ting i munden.

Bevægelege er godt. Grib om hendes hænder og håndled og lad hende selv trække sig op fra rygleje. Lav øvelser med hendes ben og hjælp hende med at trille. Brug dinegen krop og lad hende rulle hen over dig.

Sanserne skal stimuleres. Når hun ligger for sig selv, så sørg for at hun har forskelligt at kigge på, ting af forskellige materialer og med forskellige lyde. Et spejl er interessant, de fåes i forskellige størrelser også nogle som kan stå på gulvet foran din datter, når hun ligger på maven. Ting der hænger ned, som hun kan slå til, ting med knapper, frynser og lignende. Ting som ruller let.

Det er rigtigt at hun sikkert nyder at sidde i skråstol, hvor hun kan følge med i hvad du laver; men hun ...


Annonce

... bør ikke sidde der for længe. Jo mere hun sidder der, jo mere passiv bliver hun, og jo længere tid vil der gå før hun begynder at kunne krybe og dermed bevæge sig efter dig, når hun savner dig. Når du ikke lige er ved siden af hende, så brug din stemme, så hun hører dig. Med den alder hun har er hun begyndt at pludre og hvine og du kan sagtens svare hende, selvom du ikke lige er i nærheden. På den måde lærer hun at du er der og hun føler sig ikke forladt.

Med hensyn til mad, så ser det fint ud. Hvis du mener at hun mangler mælk, så kan du evt. lave grød og mos på mælk. Med hensyn til amning om natten, så har mange børn fortsat behov for dette også selv om de nærmer sig eller er mere end 6 mdr gamle. En natamning kan være kl 24 og kl 5 om morgenen. Hvis du putter hende tidligt, så kan det være en fordel at du lægger hende til brystet, når du selv går i seng. Du behøver ikke vække hende, se om ikke hun kan spise i søvne og på den måde blive fyldt lidt mere op, så du får flere sammenhængende timer.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce