Svar: Når mor skal på kursus
Kære Charlotte
4 dage er forholdsvis lang tid uden mælk, når din dreng kun er 6 måneder gammel og det vil derfor være rigtig godt, hvis din mor kan give ham sutteflaske. Jeg vil umiddelbart også tro at det nok skal lykkes - hvis han kan drikke 30 ml, så kan han jo godt finde ud af at tage fat og drikke af flaske og har således ikke problemer med teknikken.
Det er sandsynligvis smagen han protesterer over og derfor vil jeg foreslå dig at du køber lidt forskelligt modermælkserstatning, evt. vælling og køber i brik, så du kan forsøge dig lidt frem og finde ud af hvad han bedst kan lide.
Det er også sådan at modermælk er meget sødere end modermælkserstatning og at det derfor nogle gange kan hjælpe at tilsætte lidt sukker til modermælkserstatningen. Du kan komme 1 tsk sukker i 100ml mælk.
Alternativet er at give man mme af en kop, men det er naturligvis begrænset hvor store mængder han her ...
... vil kunne indtage og mælkebehovet bliver svært at dække af den vej. Dør af sult gør han dog ikke - han kan jo få skemad og vand:o)
Du kan overveje om du skal malke lidt af din egen mælk ud som han så kan få på flaske indtil han ligesom finder ud af at det er flasken der er tilbuddet og måske så bare accepterer den i mangel af bedre.
Du skal også være opmærksom på at du vil være nødt til at malke ud imens du er væk i de 4 dage, både for at opretholde din mælkemængde hvis du gerne vil amme, når du kommer hjem igen, men også for at undgå en brystbetændelse.
Så mit råd er altså at I forsøger med sutteflaske, forsøger med forskellig smag, evt. tilsætte lidt sukker for at gøre det sødere i en periode, evt. forsøger med udmalket modermælk og så må I satse på at han tager imod og accepterer det, netop fordi der ikke er andre muligheder.
Rigtig meget held og lykke til mormor og rigtig godt kursus:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Vedligeholdelse af barnevogn
Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.
For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...