Brev:
Vil ikke have skemad men vil spise selv

Kære Helen
Jeg har et spørgsmål vedrørende min søn på 6½ m.. Han er en stor glad dreng, som er meget opmærksom. Han begyndt med skemad omkring 5 måneder, og har indtil fornyligt fået fast føde tre gange om dagen.
Problemet er at han har opdaget hvor sejt det er at spise små stykker fra hånden. Derfor ville han ikke længere have skemad. Han nægter at lade os give ham noget som helst, og gide ikke længere bruge skeen. Han vil kun spise brød stykker og frugt stykker som han kan holde og gnave på. Han har heller ikke været glad for flasken. Han drikker kun fra en kop.
Det lyder måske ikke så dårligt, ...
... men jeg er bange for at han ikke får nok at spise på den måde. Det er klart at han er begyndt at spise mere og mere fra brystet - også om natten:(
Jeg er villig til at øge brystmaden i en overgangsperiode, dvs. indtil han kan egentlig får noget i maven ved at tygge. Men jeg har læst at det er først omkring 7 måneder at de kan det, og at allerede nu har han brug for mere end bryst.
Så nu giver jeg ham smør på hans brød stykker, og jeg har købt jern dråber da han ingen mælkeerstatning får mere. Men er det nok? Indtil videre trives han, men kan han fortsætte med at trives?
Tak og Venlig Hilsen
Alta
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Tommelfinger - sutte på
Allerede mens barnet ligger i mors mave under graviditeten, øver det sig i at sutte på finger. Derfor ser man ofte, at nyfødte og småbørn ligger og sutter på deres fingre - det har de også gjort inde i maven.
At sutte på tommelfinger har akkurat samme beroligende effekt som al anden sutten hos spædbørn. Suttebehovet er naturligt og må ikke undertrykkes, da det giver barnet en form for tryghed. Det er dog stadig vigtigt, at barnet får den tryghed og opmærksomhed, som det har...
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









