Svar: Tænder, tøj
Kære Pernille
Når man taler med børnetandplejen så plejer de at sige, at det er fint at børn får tænder sent. Nogle børn får først tænder når de er 1 år og tandlægerne siger at så holde de bedre. De bliver jo ikke udsat for f.eks. mælkesukker, som de naturligt bliver hvis de kommer frem imens at barnet fortsat ammes eller får modermælkserstatning.
Der er heller ingen problemer i at tygge mad og spise, selvom man ikke har tænder, så på den måde skal du ikke bekymre dig. Det er lidt forskelligt fra kommune til kommune, hvornår man bliver kaldt til første tandlæge eftersyn. I nogle kommuner er det når barnet er 1½ år, i andre kommuner først når barnet er ca 3 år gammelt.
Med hensyn til hue, så synes jeg en elefanthue ...
... er for varm med det vejr vi har i øjeblikket. Din datter vil have det fint med en bøllehat eller en kasket med skygge og stof ned i nakken. Huen eller hattens funktion er her at skygge for solen, når hun er på legepladsen og ikke at holde hende varm:o)
Det vil være fint at give hende en trøje på, når hun er ude, da jeg går ud fra at hun stadig er mest i skyggen. Sørg derfor for at hun har en trøje med sig og så fortæl dagplejer at du gerne vil have at hun får en trøje på. Jorden er stadig kold og hun sidder sikkert stadig meget ned. Da hun er så snottet som hun er, så vil du gerne have at hun får lidt ekstra på ... det må være okay at sige sådan:o)
Jeg håber du hermed er hjulpet lidt videre, rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Tusind tak for din hjælp til ammestop. Jeg har i denne uge endelig lagt amningen på hylden, og lillepigen har ikke sagt et kvæk. Hun falder så pænt i søvn, imens jeg synger for hende. Hun er så dygtig, og jeg er glad for, at det har været så let. Der er selvfølgelig stadig mælk i mine bryster, men de er ikke spændte. Så tusind tak for dine råd...
Hilsen en mor, der gerne ville gøre ammestop så let som muligt for både mor og barn.






