Brev:
Sove igennem, grød og mælk
Hej igen igen.
Jeg har jo netop disse to tvillinge drenge på 6,5 mdr. dog født 32+5. Som det går rigtig godt med, efter at have fulgt nogle af dine råd, både dem jeg selv har stillet og igennem nogle af de andre indslag i brevkassen.
Drengene sover desværre ikke igennem endnu (øv øv til mors ærgelse) men sådan er det jo. Da der nu er 2 er det ofte hårdt at skulle op 4 gange på en nat og så samtidig stå op ca kl 6.
Derfor har jeg lige nogle spørgsmål vedr. det med at sove.
Deres dag starter ca.
kl 6. får tilbudt mælk tager ofte kun max 50 ml.
kl 7 sover ca 0,5-1 time
kl 9 grød
kl 10.30 sover ca 1 t.
kl 12 grød.
kl 14 sover 1-2 t.
kl 15.30 tilbudt en flaske spiser ca 100 ml
kl 17.00 sover max 30 min.
kl. 17.30 - 18.00 mos
kl 18.30 bad
kl 19 flaske til natten ca. 150-200 ml
kl 24 flaske 150 ...
... ml
kl 3-4 flaske 150 ml
1.
Jeg har overvejet, simpelthen for at få noget mere sammenhængende søvn, at vække den ene når den anden har fået mad omkring midnat, men har indtil videre ikke gjort det pga "Tænk nu hvis den ene havde tænt sig at sove igennem.
Derfor vil jeg hører hvad der er af tegn på at de begynder at springe et måltider over om natten? eller sker det bare pludseligt en nat?
2.
Begge drenge er meget glad for grød og mos og spiser derfor store potioner ca 1,5 - 2 dl pr. måltid. (grød morgen og middag og mos aften) og derfor, tror jeg, at de ikke så gerne vil tage ret meget mælk i løbet af dagen.
Derfor tænkte jeg på om jeg skulle give dem mindre grød og mos og håbe på at de ville tage noget mere mælk i løbet af dagen og derved måske have mindre brug for mælk om natten eller er det lige vidt?
Med venlig hilsen
Stine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Kæledyr og børn
I rigtig mange børnefamilier har man en eller anden form for kæledyr, og det er ofte en hund, kat eller et andet kæledyr med pels.
Det kan være rigtig dejligt for børn at vokse op sammen med dyr, og det er lærerigt at skulle hjælpe til med at passe et dyr og sørge for,, at dyret har det godt. At skulle være med til at tage sig af et kæledyr lærer dit barn om ansvar. Det overordnede ansvar for kæledyret er dog dit. Du kan ikke regne med, at dit barn selv kan sørge for et kæledyr,...
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.