Annonce

Annonce

Svar: Vækst - vægt, højde og hovedomfang


5. maj 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Du fortæller at Silje har taget 1676g på siden fødslen, og nu hvor hun er 8 uger gammel, så svarer dette til at hun tager ca 200g på om ugen. Det er en fin vægtøgning, det er det hun helst skal tage på eller evt. mere.

Du fortæller også at hun er vokset ca 9 cm - det svarer til ca 1 cm om ugen - det er rigtig fint, det er som det skal være.

Det er meget svært at måle hovedomfang, fordi målebåndet skal sidde korrekt og samme sted hver gang og der må derfor tages forbehold for fejlmåling. Den bedste vurdering du får af Siljes vægt, højde og hovedomfang får du ved at gå ind i "Livets bog". Her finder du WHO´s sidste nye kurver fra 2006 og her er kurver for både længde, vægt og hovedomfang. Det vigtige er ikke hvorvidt ...


Annonce

... Silje er en lille eller stor pige, - det vigtigste er at hun følger sin egen kurve.

De tal du giver i dag for hendes vækst, hovedomfang osv. lyder umiddelbart ikke problematiske - men prøv at se, hvordan hendes kurve falder ud. Hendes hovedstørrelse lyder umiddelbart fin i forhold til hende kropsstørrelse. Jeg håber det vil give dig lidt ro:o)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Nogle børn er ikke så store, når de kommer ud og det følger dem længe. Andre tager revanche og bliver hurtigt store. Det kan man desværre ikke sige noget generelt omkring. Det vigtigste er som sagt heller ikke, hvorvidt Silje er lille eller stor, men at hun har det godt og trives og hvad var det man sagde i gamle dage ... "en lille og vågen er bedre end en stor og doven".

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for dine mange professionelle og anvendelige svar. De har været os til rigtig stor gavn og hjulpet til at stå på egne ben.

Tak for denne brevkasse, som er fantastisk

Hilsen Theas mor og far


Annonce