Annonce

Annonce

Brev:

Pasning, følelserne omkring det er svære


30. april 2008

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Pasning, følelserne omkring det er svære

Hej Helen,

Først går det super godt hos os, vores pige er nu 19 måneder og godt med på alle fronter. Hun er kommet i vuggestue og det har gjort en verden til forskel (fra dagplejen) og udviklingen går stærkt nu.

Spørgsmålet drejer sig om pasning ude, som jeg fortsat ikke har det nemt med.

Det drejer sig om næste weekend hvor min mand skal på kursus med overnatning og jeg så er hjemme med vores datter. Det er bare sådan at jeg sidder og skriver speciale med aflevering i slut maj og har derfor rigtig travlt.

Min mands kursus ligger ikke langt fra hans forældre og han har foreslået at han aflevere hende der om formiddagen og henter hende igen dagen efter, efter hendes middagslur.

Det er ikke så længe siden de var dernede ...


Annonce

... sammen (min mand og vores pige) for at give mig arbejdsro, hvor de sov der og hvor vores pige hyggede sig med farmor og farfar dagen efter.
De har købt rutshebane og lavet sandkasse, så der er en masse hun kan tumle med i haven.

Alt i alt tror jeg nok, at hun skal hygge sig, men jeg kan ikke helt slippe den der mave fornemmelse. Hvad nu hvis hun går og savner os (mig) og føler at hun bliver svigtet.

Jeg kan godt tænkre rationelt, at hun har det godt og har godt af den relation, og jeg har godt af arbejdsro, men det ændre ikke helt på følelsen.

Vil du mene, at hun har alder til at klare det? Og hvordan tackler man de der følelser som forælder? Min mand har det ikke på samme måde, men det er jo også hans forældre.

Hilsner Tina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnevaccinationsprogram

I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:

3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1

5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2

12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3

15 mdr.: MFR 1

4 år.: MFR 2

5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce