Annonce

Annonce

Brev:

Meget svær dagplejestart


23. april 2008

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Meget svær dagplejestart

Kære Helen,

Siden jeg skrev til dig sidst er Victoria startet i dagpleje. Og det går alt andet end godt. Første dag var jeg der sammen med hende hele tiden og vi tog hjem igen. Nu har hun så været der 2 korte dage, hvor hun har skreget uafbrudt indtil jeg er kommet og hentet hende igen. Dagplejeren kan slet ikke trøste hende eller aflede hendes opmærksomhed. Victoria giver ikke op, men bare skriger og skriger og er fuldstændig panisk.

Som jeg har skrevet tidligere har Victoria altid været et utroligt følsomt barn som meget let blev overstimuleret ved for mange indtryk og fremmede mennesker. Derfor er hun næsten ikke blevet passet og vi har fulgt hendes behov før tryghed m.m. Nu siger familien så at vi har overbeskyttet hende og derfor har hun så svært ved dagpleje. Det er meget frustrende hele tiden at skulle forsvare om man gør det rigtige for ens barn.

Nå, men tilbage til dagplejen. Hvor lang tid skal vi acceptere at hun skriger derhenne? Vi føler virkelig at vi laver overgreb mod hende, når vi afleverer hende der. Det gør rigtig ondt og er meget hårdt. Vi har fuld tillid til dagplejeren og at hun er god og kompetent. I hendes 30 år som dagplejer har hun aldrig prøvet noget ligende. Når hun bliver afleveret bevarer jeg det glade ansigt, således at Victoria mærker at jeg synes det er et godt sted for hende at være. Så tuder jeg først når jeg sidder i bilen.

Det er som om at Victoria virkelig har en angst for at jeg aldrig kommer igen. Det er også begyndt at vise sig herhjemme, hvor far ikke duer på samme som han gjorde inden hun startede i dagpleje. Jeg ved godt at alt begyndelse er svær, men det er jo også uholdtbart i længden. Kan hun på nogen måde tage følsesmæssigt skade af det? ...


Annonce

...

Dagplejeren oplever af Victoria virker meget anspændt og vi er derfor begyndt med babymassage. Hun har altid haft utrolig svært ved at slappe af og er meget opmærksom på hvad der foregår omkring hende. Hun har altid reageret voldsomt på uventet lyde og bevægelser.

Jeg har talt med dagplejepædagogen, som siger at Victoria bare reagerer på alt det nye der nu sker omkring hende. Dette lyder jo også meget sandsynligt, men det er svært hvor man skal trække grænsen for hvad man kan tilbyde hende. Vi har resten af denne uge også indtil kristi himmelfart til at køre hende ind. Derefter starter jeg på et nyt arbejde. Håber sådan at det kommer til at fungere inden, da det er ubærligt at gå på arbejde velvidende af ens barn græder dagen lang.

Jeg kan ikke lade være med at tænke på om den svære fødsel, der nu gør at Victoria er bange for at jeg ikke kommer igen. Jeg fødte 2 uger før termin pga, svær svangerskabsforgiftning ved akut kejsersnit og var i fuld narkose. Efterfølgende var jeg rigtig dårlig og lå på intensiv, uden i stand til at tage mig at Victoria. Derfor blev hun passet af sin far, men også af mange forskellige sygeplejersker m.m. Kan det på nogen måder påvirke hende stadigvæk.

Som jeg også har skrevet tidligere skreg Victoria de første 4 måneder af livet. Det skal lige siges, at når Victoria er herhjemme er hun meget glad og tilpas. Hun pludre løs, triller rundt og udforsker verden.

Jeg ved godt at jeg måske skal slå koldt vand i blodet og ikke bekymre mig så meget, men det er bare utroligt svært, når ens barn reagerer så voldsomt. Er også klar over at det kan være separationsfasen som driller lidt.

Jeg vil endnu engang sige dig tak for hjælpen :-)

Med venlig hilsen
En bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce