Brev:
Spiser alt godt fra haven

Hej Helen
Vores søn putter stadig rigtig meget alting i munden. Når vejret er godt, er vi en del i haven, og vi kan sjældent være derude ret længe uden at han putter et eller andet uhænsigtsmæssigt i munden, mest jord, sand og blade, men også fuglelort, bær fra ligusterhækken og andet vi ikke når at identificere. Han spytter det ikke ud igen, men spiser det ofte!!
Han gør det af og til for at få en reaktion fra os, da han jo har opdaget at vi ikke vil have det. Vi prøver derfor ikke at gøre et alt for stor nummer ud af det og blot sige” nej pu ha kan du give det til mor/far”. Han spytter det dog ikke altid ud, og da han har de fleste af sine tænder kan det være sin sag at få det ud.
Men min bekymring er hvor ...
... farligt kan det være for ham at spise den slags? Det sker jo ikke en gang om ugen, men hver gang vi er ude, hvilket vil sige næsten dagligt. Og hertil kommer alt det jeg ikke ser at han spiser når han er i vuggestue.
Både han og vi elsker at være ude, men al den jordspisning tager lidt af fornøjelsen – også fordi vi føler at vi skal overvåge ham konstant.
Findes der en måde til at få ham til at lade være med det, eller skal vi bare lade være med at bekymre os om det, og selvfølgelig stoppe ham når det er muligt? Kan vi tillade os at vende ryggen til en gang i mellem, eller skal han overvåges konstant for at begrænse spisningen mest muligt? Hvornå kan vi glæde os til at han holder op med det?
Venlig hilsen
Marianne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.
Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder







