Annonce

Annonce

Svar: Sover stadig ikke igennem efter 8 måneder


22. april 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Michala

Hihi - at stille Mikkel i garagen er for drastisk. Jeg kan dog godt forstå at I alle trænger til en god nattesøvn og jeg tænker at der er lidt forskellige ting som spiller ind hos jer:o)

For det første er det sådan at Mikkel jo tilsyneladende aldrig har sovet igennem. Han har altså et eller andet sted lært at vågne flere gange om natten og man må således mistænke om der kan være tale om vanebetinget afbrudt søvn. Han behøver dog ikke længere brystet for at sove hver gang og det lyder heller ikke som om at han er afhængig af en sut, så det lyder som om at I er kommet lidt positivt fremad i forhold til dette. Det ændrer dog ikke ved at det tager tid at få nye vaner.

Så er der den mulighed at han har ondt. Når børn har tendens til at vågne efter kort søvn og være urolige og grædende, så må man altid mistænke om de kan have ondt. Det er her oplagt at tænke på ørerne eller smerter fra tænder. Nogle børn har også problemer med vejrtrækningen, hævede mandler og polypper - de snorker ofte højlydt og sådanne ting skal man også være opmærksom på. Det skal naturligvis behandles hvis man finder ud af at der er tale om et sådan problem.

Så er der indtaget af mad og behovet for at være mæt for at sove. Her tænker jeg at det er vigtigt at du forsøger at tilbyde Mikkel lidt mere at spise i løbet af dagen. Og at du evt. slutter aftenen af med en portion grød, så du er sikker på at han har fået hvad han kan spise der.

Så er der forventningerne og jeg tænker at i første omgang skal I være lykkelige for 5-6 timers sammenhængende søvn. Det vil sige at I skal arbejde på en plan hvor du ammer kl. 23-24 og så igen næste morgen tidlig kl. 05/06 - men i det tidsrum derimellem skal jeres lille Mikkel ikke have mælk.

Derudover er der alderen og herunder separationsfasen, den motoriske uro, det ekstra behov for tryghed, nærhed osv. I skal derfor overveje hvordan I kan give jeres dreng den fysiske kontakt han har behov for når han skal overgive sig til søvnen - hvordan den kan erstattes uden brystet. Det er for nogen en mulighed at far og søn sover sammen og mor holder sig væk, andre vælger at fjerne tremmerne fra sengen og stille den helt tæt på voksensengen, så kan man lægge en beroligende hånd over til barnet og samtidig lære ham at han skal sove i sin egen seng, andre vælger andre løsninger.

Jeg tror du har fuldstændig ret i at Mikkel søger kontakt og nærhed om natten og dette behøver bestemt ikke være sammenhængende med at få bryst. Hvis du ...


Annonce

... oplever at kun brystet kan få ham til ro, så er du nødt til at give ham det, men så skal du gøre det kortvarigt. Altså lade ham finde roen, men så lirke brystvorten ud af munden og hele tiden forsøge at sætte noget andet i stedet. Det står fint beskrevet i "sov igennem uden gråd".

Så kan man se på søvnen om dagen og tidspunkterne for søvn. Det er jo sådan at tingene ofte hænger sammen og det er vigtigt at han sover godt i dagtimerne for også at kunne sove godt om natten.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes i jeres seng og kan forhåbentlig så sove lidt længere puttende ind til mor og det dejlige bryst:o)

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: frugtmos eller frisk frugt, ½ bolle med smør, ost i stænger eller lignende

Puttes til formiddagslur 9.30-10

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt pålæg, agurkestænger og lignende i hånden, rester fra aftensmaden - godt kogte pastaskruer, små stykker frikadelle, grøntsagsmos med kød eller fisk, så du er sikker på at han bliver fyldt godt nok op, vand af kop


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Puttes til middagslur med en amning kl. 13-14

Eftermiddag 16: En portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, ½ bolle med smør og evt. begynde med en lille smule tykmælk med lidt frugtmos i. Vand af kop

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsagsmos, sovs af forskellig slags. Der skal være mos så han bliver fyldt godt op og der skal være mad i stykker. Vand af kop.

Kan få lidt frugtgrød til dessert eller I kan tilbyde en natgrød, så I er sikre på at han ikke er sulten.

Puttes til natten med amning ca kl. 19

Sen aften 23: Evt. amning fordi du så ved at han har fået og ikke behøver mælk før næste morgen tidlig. Samtidig påvirker amning på dette tidspunkt ikke Mikkels indtag af anden mad.

Mit forslag er altså at I forsøger at finde en rutine med lidt mere mad i løbet af dagen. At I forsøger at lade far tage over mellem midnat og næste morgen tidlig, hvor han så igen bliver ammet og så forhåbentlig kan sove lidt længere om morgenen. Så starter dagen lidt senere og det vil give plads til lidt mere mad i forhold til tidspunkt for lure om dagen osv.

Når han skal sove om natten, så må I vurdere om du skal flytte ud af soveværelset i en periode, om Mikkel skal flyttes ud, om I kan have glæde af at putte ham i hans egen seng, men fjerne tremmerne eller hvad metode der mon vil passe jer bedst.

Jeg håber mine tanker hjælper jer lidt på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce