Svar: Manglende appetit - 7 mdr.
Kære Malene
Når børn er syge, så ændres madvanerne og de gode rutiner tit, men derudover tænker jeg at det lyder som om at din datter har brug for lidt mere variation - at hendes manglende lyst til mad, handler om at hun keder sig lidt og nu skal til at have lidt mere familiemad - lidt mere udgangspunkt i det du spiser. Det er sandsynligvis derfor hun gerne vil have A38 - det er nyt, ikke noget hun har fået før. Ligesom hun for et par uger siden syntes det var sjovt at få rugbrødshapsere - det var nyt og spændende.
Det er fint at bibeholde grøden om morgenen, du kan naturligvis godt overveje om du skal skære en lille smule ned i mængden - men hvis hun kan spise så stor en portion og er glad for det, så kan du også bibeholde. Måske kan der godt blive plads til lidt frugt, frisk frugt eller frugtmos inden formiddagsluren.
Til frokost er det fint at bibeholde rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg. Med du må også meget gerne begynde at give hende små stykker af indmaden af en frikadelle (fiskedelle eller almindelig), give hende lidt ris med sovs eller hvad du nu har som rester fra aftensmaden.
På samme måde må aftensmaden gerne begynde at tage mere og mere udgangspunkt i den mad I andre spiser, så hun får større variation og mere smag og kraft. Du må således gerne give hende ris, pasta, kød, fisk, sovs af forskellige slags og give hende grøntsager der både er moset og i stykker.
Du skal være opmærksom på hendes mælkeindtag generelt, det kan være fint med amning 3 gange dagligt og så lidt mme af en kop en enkelt gang, men vand er fortsat vigtigt og hvis du allerede nu begynder at give hende lidt A38, så er det vigtigt at det ikke er særlig meget. Hun bør kun få en lille mænge komælk, det må ikke udgøre mere end hendes øvrige indtag af mælk og ...
... hendes mælkeindtag bør normalt blive dækket af 4 amninger/flasker med den alder hun har.
Mit forslag til en dagsplan ser således ud:
Tidlig morgen 06: Amning
Morgen 8: Havregrød eller øllebrød, vand af kop
Formiddag 9-9.30: Frugtmos eller stykker af frugt i hånden, det kan være appelsinbåde, blomme, fersken, nektarin eller lignende, vand eller mme af kop
Puttes til formiddagslur
Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med smørbart pålæg af forskellig slags. Det kan være makrel, sildepostej, rognguf, leverpostej, smøreost, avokadomos eller anden grøntsagsmos. Små stykker af indmaden af en frikadelle, ris med lidt sovs mv. Det er fint at supplere de små brødhapsere op med lidt ris med sovs eller grøntsagsmos med kød eller fisk. Vand af kop
Ammes og puttes til middagslur 12.30-13
Eftermiddag 15.30-16: ½ havregrynsbolle med lidt smør, evt. lidt A38 (1dl) med frugtmos, frisk frugt i stykker, vand af kop
Aften 18: Mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs. Mad i stykker - kartoffelbåde, kogte blomkål og broccolihoveder - og mad som er moset med sovs, det kan være ris med sovs eller kartofler moset med sovs og ved siden af så lidt fisk eller kød i små stykker eller moset sammen med. Vand af kop
Evt. lidt frugtmos til dessert eller frisk frugt i stykker.
Ammes og puttes til natten mellem 19-20
Sen aften: Evt. amning. Jeg ved dog godt at Sofia normalt sover igennem og det er naturligvis helt ok, men vågner hun må du gerne amme hende.
Du skal ikke fokusere så meget på hvor meget hun spiser, men mere holde fokus på at lidt også har ret. Det vigtigste lige nu er at hun bibeholder sin naturlige lyst til at smage og putte i munden og lidt har også ret.
Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre, rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...
29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Morgenmad til 11 måneder gammel baby
Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...
Viden om børn:
Røgede fisk og børn
Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.
Til børn er det en god idé at følge disse råd:
- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.
- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.
- Vær opmærksom på at...
Bøvse
Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.
Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.
Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.
Spædbørn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








