Svar: Lange skrigeture
Kære Helle
Der er især en ting jeg hæfter mig ved ved din beskrivelse af din lille dreng og det er at du fortæller at han ofte laver bræklyde, synker noget og derefter skriger i vilden sky.
Jeg tror faktisk at din dreng har problemer med refluks. Det vil sige sure opstød, hvilket kan være helt almindeligt hos små børn og man skelner normalt hvorvidt det påvirker barnets trivsel (vægtmæssigt) eller ej.
Din dreng tager fint på og har tilsyneladende ikke problemer med at spise, holde mælken i sig og optage din mælk - men derfor kan han jo godt have problemer med sure opstød, hvilket er meget generende og faktisk godt kan være smertefuldt.
Når din dreng dier hos dig, så kommer mælken via spiserøret ned til mavesækken. I overgangen mellem spiserør og mavesæk sidder en ringformet lukkemuskel, som åbner, når maden/mælken skal passere fra spiserøret til mavesækken, men ellers er lukket for at sikre, at der ikke løber syre tilbage fra mavesækken til spiserøret. Hos nogle børn er lukkemusklen så slap, at der hele tiden sker tilbageløb af mavesyre fra maven og op i spiserøret - det man kalder refluks. Syren gør ondt, det brænder, smerter bag brystbenet og giver sure opstød - man kan smage syren i munden.
Det er vigtigt at behandle dette fordi den syre som irriterer slimhinden kan, hvis det fortsætter i længere tid, være så hård ved slimhinden at der kommer små sår og spiserøret bliver meget påvirket.
Man vil normalt behandle dette med syreneutraliserende medicin. Nogle læger udskriver det uden undersøgelse - ud fra devisen - hvis det virker er det godt, virker det ikke, så er der ikke tale om det... Andre vælger at undersøge børnene grundigt og henviser til børneafdeling. Her ...
... kan man med en tynd sonde i spiserøret vurdere syretilbageløbet og dermed finde ud af, om det er der problemet ligger.
For at forhindre at din dreng får syretilbageløb i spiserøret, så tænker jeg at det vil være rigtig godt, hvis du er opmærksom på at han skal være oprejst når han spiser. Det vil derfor være rigtig godt, hvis du kunne amme ham siddende i stedet for liggende og hvis du kunne bruge tvillingestillingen, fordi han med den sidder lidt mere oprejst.
Derudover anbefales det at han efterfølgende holdes eleveret, at han sidder hos dig ½ times tid efter han har fået mad, så mælken får tid til at komme videre i tarmsystemet. Det er på samme måde vigtigt at han ikke ligger helt fladt, når han sover, men at du også i sengen og i barnevognen sørger for at han ligger lidt højere med hovedet.
Du kan således komme en lille pude eller lignende ind under madrassen så hele madrassen eleveres - han er for lille til at få en hovedpude selv.
Det vil normalt være godt at give ham små hyppige måltider, men lige i forhold til dette, så lyder det som om at I har en meget fin rytme her og som om at amningen på det punkt fungerer fint. Du skriver at du har overvejet om du skulle give ham en flaske og det kan jeg godt forstå - især for at få lidt rolige nætter. Hvis du vælger at gøre dette så synes jeg du skal prøve at købe Enfamil AR på apoteket. Det er en erstatning som netop anbefales til børn med refluks. Den kommer almindelig ned i maven, men der bliver den tykkere og forhindrer dermed tilbageløb. En flaske Enfamil kunne derfor godt hjælpe jer om natten, sammen med de øvrige råd jeg har givet dig her.
Jeg håber mine tanker hjælper dig lidt videre på vej, rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
Viden om børn:
Zoneterapi
Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.
Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.
Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




