Svar: Døgnrytme og udvikling - 7 mdr.
Kære Lena
Jeg synes din plan for dagen ser rigtig fin ud, det undrer mig dog at du er begyndt at tilbyde ham så meget mme af kop - det at du trapper amningen ned skulle jo nødigt blive erstattet med mme - så får han jo let ligeså meget mælk som han plejer... så Magnus skal bare have vand af kop og så ammes 4 gange dagligt, så får han, hvad han har behov for.
Det er meget fint at du er begynde med lidt mere af jeres mad og mad i stykker, det må han rigtigt gerne få og det er super at han er så god til at tygge. Du må meget gerne give ham små brødhapsere med smørbart pålæg af forskellig slags - det kan være smøreost, makrel, tun, sildepostej, leverpostej eller lignende. Grøntsagsmos kan også bruges som pålæg.
Han må også meget gerne få ris, sovs, små stykker frikadelle og hvad I andre nu får, som han kan synes er mere interessant end skemaden. Han må gerne få kartoffelbåde og lignende at sidde med i hånden selv og gnaske lidt i, når I sidder ved bordet om aftenen og ved siden af kan du så give ham hans grøntsagsmos med kød og fisk, som han stadig har behov for.
Så planen kan altså nu se således ud:
Tidlig morgen 05/06: Amning, sover lidt videre
Morgen 8: Havregrød, vand af kop
Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ½ banan eller anden frugt - mos eller frisk frugt i, vand af kop
Puttes til formiddagslur
Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og ved siden af små brødhapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne lidt rester fra aftensmaden og igen vand af kop
Ammes og puttes til middagslur
Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop
Aften 18: Grøntsager moset med gaffel og lidt sovs og ...
... ved siden af frikadelle eller lignende i små stykker, han må få næsten alt med den alder I har og det er vigtigt at maden tager udgangspunkt i det I andre spiser, så han også oplever at få det samme som jer. Vand af kop
Puttes til natten med amning ca kl. 19-20
Sen aften 23/24: Ammes
Som du kan se ligner denne plan jo meget den I allerede har, jeg foreslår dog at du ikke giver mme af koppen men vand og så nøjes med de 4 amninger dagligt - det burde dække hans behov for mælk og give plads i maven til lidt mere mad, hvorfor det også vil være godt med lidt grød sidst eftermiddag.
Mellem 8-9 måneder skæres ofte ned til 3 amninger og det er forskelligt, hvilken amning der fjernes her. Nogen vælger at fjerne den tidlige morgenamning, andre den sene aftenamning. Atter andre synes det fungerer bedst ved at fjerne amningen inden lur - du må forsøge dig lidt frem og se hvad der virker bedst for jer.
Med hensyn til Magnus´ udvikling så lyder han til at være rigtig godt med og sikke en energi han må lægge for dagen. Du kan i "Livets bog" under Milepæle se hvordan Magnus ligger i forhold til gennemsnittet.
Med den aktivitet Magnus har så er det vigtigt at I giver ham sele på i vognen. Han vil meget let kunne tage fat i vognens sider og trække sig op at sidde og vil således kunne trille ud. Så selen skal på nu!
Med hensyn til at kravle, så er børn lige netop her meget forskellige. De fleste børn kravler mellem 8-9 måneders alderen, nogen før og andre først når de er 12 måneder gamle og så er der jo også de børn som springer helt over... Ingen faste regler der:o)
Rigtig meget held og lykke, det lyder som om at det hele går rigtig godt hos jer:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...
Viden om børn:
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Hjemmefødsel
Lang de fleste kvinder kan selv vælge, om de vil føde hjemme eller på sygehuset. Der er dog visse undtagelser - hvis du venter tvillinger, hvis dit barn vender forkert, eller hvis der er specielle komplikationer, så vil du blive frarådet at gennemføre en hjemmefødsel. Tal derfor altid med din jordemoder og læge om, hvad du godt kunne tænke dig.
Der kan være mange fordele ved at føde hjemme. Du har f.eks. din egen jordemoder, du er på hjemmebane - hun er på besøg, du er mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder







