Annonce

Annonce

Svar: Døgnrytme og udvikling - 7 mdr.


8. april 2008

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Lena

Jeg synes din plan for dagen ser rigtig fin ud, det undrer mig dog at du er begyndt at tilbyde ham så meget mme af kop - det at du trapper amningen ned skulle jo nødigt blive erstattet med mme - så får han jo let ligeså meget mælk som han plejer... så Magnus skal bare have vand af kop og så ammes 4 gange dagligt, så får han, hvad han har behov for.

Det er meget fint at du er begynde med lidt mere af jeres mad og mad i stykker, det må han rigtigt gerne få og det er super at han er så god til at tygge. Du må meget gerne give ham små brødhapsere med smørbart pålæg af forskellig slags - det kan være smøreost, makrel, tun, sildepostej, leverpostej eller lignende. Grøntsagsmos kan også bruges som pålæg.

Han må også meget gerne få ris, sovs, små stykker frikadelle og hvad I andre nu får, som han kan synes er mere interessant end skemaden. Han må gerne få kartoffelbåde og lignende at sidde med i hånden selv og gnaske lidt i, når I sidder ved bordet om aftenen og ved siden af kan du så give ham hans grøntsagsmos med kød og fisk, som han stadig har behov for.

Så planen kan altså nu se således ud:

Tidlig morgen 05/06: Amning, sover lidt videre

Morgen 8: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ½ banan eller anden frugt - mos eller frisk frugt i, vand af kop

Puttes til formiddagslur

Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og ved siden af små brødhapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne lidt rester fra aftensmaden og igen vand af kop

Ammes og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop

Aften 18: Grøntsager moset med gaffel og lidt sovs og ...


Annonce

... ved siden af frikadelle eller lignende i små stykker, han må få næsten alt med den alder I har og det er vigtigt at maden tager udgangspunkt i det I andre spiser, så han også oplever at få det samme som jer. Vand af kop

Puttes til natten med amning ca kl. 19-20

Sen aften 23/24: Ammes

Som du kan se ligner denne plan jo meget den I allerede har, jeg foreslår dog at du ikke giver mme af koppen men vand og så nøjes med de 4 amninger dagligt - det burde dække hans behov for mælk og give plads i maven til lidt mere mad, hvorfor det også vil være godt med lidt grød sidst eftermiddag.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Mellem 8-9 måneder skæres ofte ned til 3 amninger og det er forskelligt, hvilken amning der fjernes her. Nogen vælger at fjerne den tidlige morgenamning, andre den sene aftenamning. Atter andre synes det fungerer bedst ved at fjerne amningen inden lur - du må forsøge dig lidt frem og se hvad der virker bedst for jer.

Med hensyn til Magnus´ udvikling så lyder han til at være rigtig godt med og sikke en energi han må lægge for dagen. Du kan i "Livets bog" under Milepæle se hvordan Magnus ligger i forhold til gennemsnittet.

Med den aktivitet Magnus har så er det vigtigt at I giver ham sele på i vognen. Han vil meget let kunne tage fat i vognens sider og trække sig op at sidde og vil således kunne trille ud. Så selen skal på nu!

Med hensyn til at kravle, så er børn lige netop her meget forskellige. De fleste børn kravler mellem 8-9 måneders alderen, nogen før og andre først når de er 12 måneder gamle og så er der jo også de børn som springer helt over... Ingen faste regler der:o)

Rigtig meget held og lykke, det lyder som om at det hele går rigtig godt hos jer:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Spinalbedøvelse

Spinalbedøvelse er en bedøvelsesform, som bruges ved blandt andet kejsersnit. Man lægger bedøvelsen ind via en kanyle, som føres ind i rygmarvskanalen og kvinden bedøves fuldt fra taljen og ned.

Bedøvelsen gør som regel ikke særlig ondt at få lagt, og det tager meget kort tid at lægge den. Spinalbedøvelse har den fordel at kvinden er vågen under kejsersnittet og derfor kan følge med i fødslen af barnet - og også se barnet med det samme, barnet kommer ud. Der sættes en skærm op,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce