Brev:
Får han nok mælk, vælling og kan vi rejse?

Hej
Så har jeg lige brug for et par gode råd igen.
Min søn er nu næsten 8 måneder. Han spiser 4 måltider om dagen. Problemet er, at efter at han er begyndt at spise så mange måltider, vil han næsten ingen mælk have.
Han drikker en flaske tidligt om morgenen og en flaske sent om aftenen (højst 200ml per flaske). Resten af dagen nægter han, at drikke mælk. Vi har tilbudt ham flasker før og efter maden. Før middagsluren. I løbet af dagen. Varm mælk i kop og kold mælk i kop (altid erstatning, for her i Holland siger de, at man ikke skal give almindelig sødmælk før børn er 1 år), men intet hjælper.
Han er dog tørstig for tilbyder vi ham vand i ...
... en kop drikker han grådigt. Dagligt drikker han ikke mere end højst 500ml erstatning om dagen. Er det ikke for lidt?
Et andet spørgsmål er, om det er forsvarligt, at tage en hel weekend væk uden barn. Som sagt bor vi i Holland og når vi i marts får besøg af mine forældre har vi chancen for, at komme lidt væk. På det tidspunkt er vores søn 8 3/4 måned. Vi vil selvfølgelig ikke rejse væk med det samme. Først efter 1 uge hvor han har chancen for, at vænne sig til mine forældre. Kan 2 nætter væk, på nogen måde få konsekvenser for barnet?
Et sidste spørgsmål er hvad er vælling egentlig og hvordan laver man denne?
På forhånd tak.
Mange hilsner fra Dorthe
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









