Annonce

Annonce

Svar: Luft i maven og hikke på grund af refluks


4. april 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Tina

Det er godt at I har fået sat en diagnose på og har fået lidt faste retningslinjer for, hvordan I kan hjælpe lille Sif videre. Det er rigtig godt at I nu forsøger med lidt mere struktur og regelmæssighed - selvom det er svært, så vil det være rigtig godt for jer alle på sigt og vil trods alt give jer lidt mere overblik og dermed overskud.

Hvis det bliver alt for hårdt på et tidspunkt og du kan mærke at det tærer på jeres parforhold, så må I lade lillepigen passe af et par bedsteforældre eller hvem I nu har i nærheden, så I kan få lidt tid for jer selv. Det kan bare være et par timer, hvor I tager i biografen eller lignende, lige kommer ud, oplever noget andet og atter er klar, når I kommer hjem.

Det er meget normalt at små børn får hikke. Hikke skyldes sammentrækninger i mellemgulvet, hvor musklerne pludselig trækker sig sammen.. Da jeg var sygeplejestuderende lærte jeg, at hikke skyldes at der sidder en nerve mellem luftrør og spiserør. Når denne nerve stimuleres/påvirkes, så starter hikken. Når små børn spiser, så vil der automatisk komme mælk i spiserøret og luft i luftrøret - de skal jo også trække vejret:o) - på den måde stimuleres nerven og hikken begynder.
Da der er meget lille plads imellem luftrør og spiserør hos små børn, så stimuleres nerven ind imellem meget let. Derfor får små børn ofte hikke i forbindelse med at de spiser eller skal af med en bøvs.

For at få hikken væk igen, så er det vigtigt at stimulere på ny og derfor hjælper det at give lidt at ...


Annonce

... drikke, når noget kommer ned gennem spiserøret, så flytter det igen lidt på sig, ændrer på pladsen og så holder hikken op - altså lige ind til barnet igen bøvser... Det hele hjælper dog i takt med barnet vokser og størrelsesforholdende ændrer sig naturligt:o) Det er da en meget god forklaring, men om den holder... mon ikke.

Jeg tænker at du måske skal forsøge med en lille smule kogt vand en gang imellem. Det kan gives på en ske eller du kan dryppe lidt ind i mundvigene af hende med en lille sprøjte. Du kan også prøve at lade hende selv lappe lidt kogt vand i sig via en lille kop. Herefter kan du så forsøge om hun vil have en sut. Netop det at sutte hjælper med at sætte gang i tarmbevægelserne og fører maden videre i systemet, så hun ikke gylper så meget, men får det ud den rigtige vej.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Den bedste måde at få luften ud af maven på hende er ved at tage hende op på skulderen og klappe hende forsigtigt på blenumsen eller på ryggen. På den måde kan hun bedst bøvse. Du kan også lade hende sidde på dine ben. Det vigtigste er at hun har ryggen lige og armene lidt løftet, så kan luften bedre finde vej op.

Normalt vil det også være godt at cykle lidt med benene, bukke hendes ben og presse lidt på fodsålerne og på den måde få hende til at prutte lidt mere, men det er problematisk i forhold til hende refluks, for det vil bare sende maden den forkerte vej.. Derfor er der ikke så meget andet at gøre end ovenstående og så vente på at hun vokser sig større.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce