Annonce

Annonce

Svar: Sovevaner og kost


3. april 2008

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Mette

Det lyder som en turbulent tid med flytning 3 gange, men det lyder også som om at I alle er kommet godt igennem det og at det hele lysner forude. Det lyder rigtig dejligt med nyt hus:o)

Og hvor er det flot at I midt i alt dette har fået fjernet godnat flasken og at Noah nu sover så godt som han rent faktisk gør. Jeg synes det lyder rigtig fint og jeg synes på nuværende tidspunkt ikke at det lyder som om at I skal ændre meget i hans søvnvaner. Han har en alder, hvor han helt naturligt vil protesterer lidt mod at skulle sove, men det vigtigste er at han er tryg ved sin seng og gerne vil ligge der og sådan lyder det hos jer. Det lyder også som om at han er træt, men simpelthen skal have lidt tid til at lade roen komme over sig, skal slappe lidt af i kroppen før han kan sove og det er helt okay. Det tager normalt ½ time at falde i søvn og den tid skal han have lov til at ligge og tumle rundt og finde en stilling der er rar. Det er helt rigtigt som du gør med at gå lidt frem og tilbage, vise at du er der og at han trygt kan sove.

Tilvurdering af hans søvnbehov så vil det gennemsnitligt være sådan at børn i 12-18 måneders alderen begynder at kunne nøjes med en lidt længere lur dagligt, men hvornår det tidspunk kommer varierer. Det opleves mest ved at han simpelthen ikke er træt nok til at blive puttet til formiddagslur og stille og roligt selv trækker tiden mod så at sove en lidt længere middagslur. Det lyder som om at han er ved at være på vej til en lur, måske kan nøjes med en lur i eekenden, men i hverdagene hvor der måske sker mere, så har han fortsat brug for de to lure dagligt...

Et gennemsnitligt søvnbehov hedder 2-3 timer i løbet af dagen fordelt på 1-2 lure og en nattesøvn på 11-12 timer - sammenlangt mellem 13-14 timers søvn i døgnet.

Med hensyn til madindtag, så lyder det rigtig fint at han er glad for mad, det er dejligt og det skal I nyde. Børn vil naturligt i den alder Noah har nu begynde at blive lidt mere selektive i deres madvaner.

Jeg kan se at du tilbyder ham rismælk og proteinpulver. Med hensyn til rismælk, soyamælk og andre alternativer til komælk så skriver Sundhedsstyrelsen: ...


Annonce

... "Soyadrik, havredrik, risdrik og lignende har intet med mælk at gøre og kan ikke anvendes som modermælkserstatning eller som fuldgyldige alternativer til komælk. Mælk er en naturlig kilde til mindst 10 forskellige værdifulde næringsstoffer. Ud over protein af høj kvalitet og calcium indholder mælk en række vitaminer og mineraler.

Soyadrik har nogenlunde samme proteinindhold som komælk, men et langt lavere indhold af mineraler. Desuden er der et højt indhold af fytinsyre, der har en negativ effekt på optagelsen af visse mineraler. Mht. fyoøstrogener gør de samme betænkeligheder sig gældende som ved sojabaseret modermælkserstatning. Sojadrik beriget med calcium kan gives til veganbørn tidligst fra 2 års alderen, hvis barnet spiser varieret (inkl. sojaprodukter, tørrede bønner, korn, frugt og grøntsager) og vokser normalt med tilfredsstillende vægt og højde.

Havredrik og risdrik indeholder meget lidt protein og har, i modsætning til mælk, ikke noget naturligt indhold af vitaminer og mineraler. Havre- og risdrik beriget med calcium kan tidligst anvendes efter 3 års alderen.

Kokosmælk indeholder meget mættet fedt og frarådes som drik."


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

(Citat: Anbefalinger for spædbarnets ernæring, s.85, 2005).

Jeg synes derfor ikke I skal give jeres dreng på 14 måneder rismælk, det er ifølge sundhedsstyrelsen ikke til børn under 3 år... Hvis det handler om mælkeallergi, så skal han have nutramigen eller profylac i stedet for komælk og komælksprodukter.

Med hensyn til proteinpulver så er jeg umiddelbart mere tilhænger af at sikre ham protein via kosten. Det må alt andet lige være bedst for ham at få det på naturlig vis. Derfor synes jeg at I skal have fokus på at han skal spise kød, æg, grøntsager, bønner, linser, drikke mælk osv. for på den måde at blive dækket ind.

Det vil være fint hvis I kan aftale med dagplejen at I giver ham lidt grøntsager eller en rest fra aftensmaden med en gang imellem og at det vil være rigtig godt, hvis hun tilbyder børnene lidt grøntsager til deres frokost. Jeg er ikke helt klar over ordningen hos jer.

Jeg håber at ovenstående tanker hjælper dig lidt videre, rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Helen har på alle mulige måder været en super støtte for mig i de første fire måneder med min søn Lucas.

Camilla Martin


Annonce