Brev:
Start på grød?
Hej Helen
Jeg har en søn, der fylder 16 uger i denne uge og jeg vil meget gerne i gang med grød. Jeg kender anbefalingerne for fuld amning i 6 mdr., men jeg er meget opsat på at komme i gang med grøden i den fjerde måned, som jeg gjorde med min datter, der i dag er 5. Skal jeg vente til han er fulde 4 mdr. (dvs. på hans 4 mdrs. fødselsdag) eller kan jeg starte nu?
Han virker interesseret i vores mad, vejer ca. 7 kg, og jeg føler at han virkelig suger alt ud af mine bryster i øjeblikket. Samtidig virker han generelt ikke helt tilpas, småsur med kun et kvarters smil i ny og næ i løbet af dagen, hvilket jeg godt kunne forestille mig skyldes sult.
Hvis du anbefaler mig vælling, hvad ...
... gør jeg så, når det skal være allergivenligt? Vi har ind imellem brugt Profylac, når vi skulle supplere lidt.
Jeg ved, at det videnskabeligt er bevist, at kun de første 4 måneders amning er med til at reducere allergi. Måned 4-6 anbefaler man amning af ernæringsmæssige årsager. Hvilke årsager er der her tale om?
Mine 3 spørgsmål er opsummeret her:
1) Skal jeg vente til han er fulde 4 mdr. (dvs. på hans 4 mdrs. fødselsdag) eller kan jeg starte nu?
2) Hvis du anbefaler mig vælling, hvad gør jeg så, når det skal være allergivenligt?
3) Måned 4-6 anbefaler man amning af ernæringsmæssige årsager. Hvilke årsager er der her tale om?
Jeg ser frem til dit svar.
Mange hilsner
Anne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...
8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten
Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.