Svar: Udmalkning - hvordan og hvornår
Kære Mona
Jeg forstår godt dit spørgsmål og der er egenlig ikke nogen helt faste regler for hvordan du skal gøre det. Det afhænger lidt af situationen, hvordan du oplever mælkemængden i dine bryster osv.
Det er sådan at der meget hurtigt bliver dannet mælk igen. Det betyder at en time efter du har malket ud, vil ca 45 % af mælken være kommer igen, efter 2 timer mere end 70 %, efter 3 timer mere end 90% og efter 4 timer vil du have dannet fuld mængde igen.
Derfor er det en rigtig god idé at malke ud, når du ved at din dreng tager en god lang lur f.eks. om formiddagen. Samtidig vil du om formiddagen også ofte have lidt mere mælk, producerer lidt mere end du gør sidst på dagen, så det er et godt tidspunkt at malke ud på.
Hvis du oplever at du har masser af mælk og der er gang i nedsløbsrefleksen lige efter Emil har spist, så må du gerne malke det bryst i bund, som han lige har spist ved. Hvis du oplever at der er meget mere mælk at hente i modsatte bryst så skal du malke ud fra den side. Hvis du malker ud ret hurtigt efter han har spist, så kan du uden problemer malke ud fra modsatte bryst og du kan godt nå at danne mælk til ham inden han vågner næste gang, hvor du så lægger ham til som du hele tiden ville have gjort.
Hvis du så oplever at han vågner lidt før tid og du er urolig for om han nu får mælk nok, så sker der ikke spor ved at du lige ved den amning, som kommer efter udmalkningen med brystpumpe, skifter lidt mellem at amme ham fra det ene og så det andet bryst, som du nu fornemmer det virker ...
... bedst.
Du kan også gøre det, hvis du kan overskue det, at du ammer på det ene bryst og så imens malker ud fra modsatte bryst. Det at stimulere og 'tømme' brysterne på en gang, kan faktisk være med til at øge din mælkemængde betydeligt.
Hvor meget mælk du kan få ud er meget forskelligt. Nogle kvinder har svært ved at bruge en brystpumpe, de har ligesom en barriere for det og så løber mælken ikke særlig let. For andre har det ingen betydning og de kan hurtigt pumpe en stor mængde ud.
En brystpumpe vil aldrig kunne stimulere brystet ligeså effektivt som et barn og derfor vil Emil spise mere hos dig, end du umiddelbart vil være i stand til at malke ud. Du må således ikke tage udmalkningsmængden som et udtryk for at det er den mængde han spiser - han spiser sandsynligvis mere end du malker ud.
Som sagt, kan du forsøge at malke ud på det bryst han har spist ved og se hvad du kan få ud der. Ellers er det fint at malke fra modsatte side og du vil så kunne lægge ham til der, som du ville gøre, hvis han efter nogle timer vågner og atter er sulten. Brystpumpen vil sandsynligvis ikke have tømt dit bryst helt og du vil hurtigt danne ny mælk.
Jeg vil også lige nævne at du jo ikke behøver malke 150ml ud på en gang, du kan jo godt nøjes med at malke f.eks. 50ml ud, så er du sikker på at der er nok til ham, hvis han vågner før tid og så kan du malke ud lidt senere igen og hælde mælken sammen. Se også min artikel "Udmalkning og opbevaring af modermælk" som du finder i min artikelsamling.
Rigtig meget held og lykke med det hele:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
23. september 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.
Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...
Viden om børn:
Amning og medicin
Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.
Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











