Annonce

Annonce

Brev:

Putte hos mor og far om natten


27. marts 2008

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Putte hos mor og far om natten

Hej Helen

Vi har skrevet til dig nogle gange før vedr. vores datters sovemønster. Hun har aldrig været verdensmester i nattesøvn, og vi har døjet med mange natlige opvågninger i mange og lange perioder.

Hun følger en fornuftig og nogenlunde dagsrytme, hvor hun sover 1,5-2,5 times middagslur (engang i mellem kan hun godt finde på at sove 3 timer) og spiser fint og varieret hen over dagens hoved- og mellemmåltider.

Vi lægger hende i seng (nu på eget værelse) ca. 19.30 og står op ved 6.30 tiden. Sengelægningen har altid gået godt, så vi har ikke indtryk af, at hun er utryg ved sengen, ved værelset eller ved det at sove generelt. Nogen gange beder hun ligefrem selv om at blive lagt i seng! Vi lægger hende ned i sengen, og hun lægger sig til at sove, mens vi går lidt til og fra. Nu og da er der lidt brok, men det er mere i protestafdelingen end i ked-af-det-afdelingen - vi synes, at det er ret let at høre forskel - og det går hurtigt i sig selv.

Vi har haft en vinter med en hel del forkølelse og sygdom, og dette har selvfølgelig også haft indflydelse på nattesøvnen. To gange inden for den seneste måned har vi været inde forbi børnemodtagelsen (anden gang indlagt hen over natten) pga. feberkrampeanfald. I forbindelse med sygdom med det andet feberkrampeanfald her i påsken havde vi hende liggende i mellem os i dobbeltsengen for, at hun kunne få tryghed, og for at vi kunne holde øje med hende. Det er nu gået hen ...


Annonce

... og blevet mere regelen end undtagelsen. Faktisk er der ingen undtagelser. Hun vågner typisk mellem kl. 1 og 3, også er det, at hun gerne vil ind i sengen til os.

Når hun vågner om natten, så får hun hurtigt hidset sig voldsomt op, Hun rejser sig op i sengen og skriger. Vi har prøvet at tilbyde hende lidt vand, men hun er sur og slår til glasset og skælder ud.

Jeg kan se, at du går fint ind for, at børn kommer ind og ligger i sengen ud på morgenen, og jeg er helt enig. Men klokken 1? - så skal vi jo ligge sammen det meste af natten, og det synes jeg er lidt træls. Især fordi hun insisterer på, at vi skal ligge i arm. Men hvordan kan børn vide, hvad klokken er? Er det ok at insisterer på, at hun skal sove videre i sin egen seng, hvis hun vågner kl. 2, og stadig tillade, at hun kommer med ind i sengen, hvis hun vågner kl. 5?

I nat vågnede hun klokken 1, men jeg fik hende til at sove videre. Så vågnede hun kl. lidt i 3, og her var det en anden sag. Hun var meget højrystet i over en halv time, så faldt hun til ro og faldt tilsyneladende i søvn. Kun for at larme videre 10 min. efter. Så gav vi op, og hun kom med ind i sengen.

Kan det betale sig at kæmpe kampen? Det bliver ikke en frivillig proces, det kan vi da se! Eller skal vi føje hende og bare tage hende ind til os, når hun vågner, og håbe på, at hun på et tidspunkt af sig selv holder op med at vågne midt om natten? Hvad tænker du om det?

Venlig hilsen

Mig

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop

Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Afviser far og håndtering af temperament

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.

Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?

Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...

Læs hele brevet og Helens svar


14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce