Annonce

Annonce

Brev:

Mad og at bringe sit barn godt i vej


12. marts 2008

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Mad og at bringe sit barn godt i vej

Kære Helen,

Ja, så er jeg her allerede igen – synes der er mange udfordringer…. denne gang nu ikke af særlig alvorlig karakter. Mad og søvn – det er det der fylder mest, så her kommer endnu nogle spørgsmål.

Vores søn har hele tiden fulgt den næstøverste vægt kurve på skalaen, så vi har aldrig bekymret os over hans madindtag – han er madglad, har dog selvfølgelig perioder, hvor han ikke spiser ret meget. Den seneste tid, har han dog næsten ingen aftensmad spist. Han bøvler rundt, vil sidde hos mig – og så alligevel ikke. Han vil ikke i højstolen. Det ser dog ud til, at nu jeg har taget bøjlen af, og han selv er med til at øse mad op, så går det bedre. (inspireret af din brevkasse – tak for det)

Mine spekulationer går egentlig mere på, hvad der er okay, at han spiser. Jeg har tidligere skrevet til dig (i flere omgange vist) at han sover så dårligt – den anden nat, da jeg bøvlede med at få ham til at sove, hørte jeg det rumlede i maven. Han havde jo heller ikke spist aftensmad – så den følgende aften, hvor han heller ikke havde spist, fik han en inden sengetid en lille kop varm mælk, en halv banan og en lille portion havregryn m. mælk. Han åd det hele og sov igennem hele natten!!!

Prøvede det samme i aftes – det gentog sig – og her havde han endda spist lidt aftensmad. Det er jo positivt, men nu spekulerer jeg jo på om min lille buttede dreng får for meget:

Morgenmad kl. 06:30: øllebrød – spiser godt
Far spiser morgenmad ved 8 tiden: vil spise med af fars müsli, og får lidt
Vuggestuen kl. 9: frugt og riskiks
Vuggestuen kl. 11: alt muligt godt - varieret frokost
Vuggestuen kl. ca. 14: eftermiddagsmad (frugtgrød, brød, frugt og lignende)
Kl. 16 herhjemme, frugt og yoghurt eller en halv bolle
18 – aftensmad (spiser næsten ingenting for tiden)
19-19:30 – mælk, havregryn og banan!

Han vil ikke have grøntsager kl. 17 – tilbyder ham ofte noget under madlavning. Er yoghurt m. 7 % sukker i for meget? Han får A38, men hvis jeg ikke lige har, så får han det yoghurt, som jeg spiser og der er sukker i og lavet på skummetmælk, men det tænker jeg ikke gør noget i hans tilfælde. Jeg er med på, at han skal have mælkeprodukter, m. 1,5 % fedt.

Og så til lidt ynk – egentlig ikke et spørgsmål: ...


Annonce

... Jeg synes det nu er rigtig hårdt at være mor igen - har ellers oplevet en dejlig periode, siden vores dreng begyndte at gå i julen. Jeg synes han nu gennemgår en (endnu en) ret krævende periode. Indenfor den seneste tid, er han igen generelt utilfreds, brokker sig over det meste, og der er aldrig langt til tårer. Og det føles faktisk ret så slemt, for han er jo også blevet meget bedre til at fastholde sine ønsker, og sværere at aflede – jeg synes simpelthen vi har så mange kampe, hvor jeg bliver irriteret og har svært ved at være den overskudsagtige og trøstende mor, som jeg jo gerne vil være.

Jeg synes jeg ofte klarer vores konflikter dårligt, har for lidt tålmodighed og bliver irriteret. Han spiser på mit skød og sover ofte i vores seng og en hele masse andre ting, som jeg ikke er sikker på, at jeg ønsker at gøre til en vane. Det er svært at være forældre!

Jeg kan godt lide dit varme menneskesyn, og finder stor inspiration på din hjemmeside i opdragelsen af ham. Men det er svært at få følelsen af, at man gør det godt nok.

Tror du, at hvis vi formår at give vores dreng tilstrækkelig omsorg, tryghed, opmærksomhed og fysisk kontakt – herunder at vi også selv opfører os ordentligt overfor hinanden, at han så automatisk bliver et godt og empatisk menneske? Han er en følsom dreng – og absolut ikke en ”her kommer jeg” type. Han går udenom konflikter i vuggestuen og vælger de mere stille børn, hvis han er ude på narrestreger.

Jeg er påvirket af min nære familie, der sommetider giver udtryk for, om han mon får lov til at være for meget i fokus. Jeg ved ikke om han får søskende og ad den vej skal lære at han ikke altid kan komme i første række. Nå, det kan selvfølgelig være lidt svært for dig at svare på, når du ikke kan se hvordan det er hjemme hos os. Men vi har et overordnet billede af, hvad vi ønsker for vores dreng – hvilket menneske vi gerne vil have at han bliver: og det er en empatisk dreng med et selvværd der gør, at han bliver i stand til at sige fra, når han kommer ud for situationer senere i livet, hvor han risikerer at komme på afveje. Og måske en selvfølge: at han ved hvad der er rigtigt og forkert!

Store tanker på en almindelig uge – jeg trængte vist bare til at komme ud med det.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.

Vuggestue og opdragelse.

Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce