Annonce

Annonce

Svar: Natteroderi - ammer hele natten


26. februar 2004

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Diana

Din beskrivelse tyder på at din dreng er sulten. Jeg synes derfor du skal fortsætte med skemad og giv ham gerne to måltider skemad om dagen. Et måltid formiddag og et aften.

En plan kunne se sådan her ud:
Morgen: bryst
Formiddag: grød og bryst
Frokost: bryst
Eftermiddag: bryst
Aften: grød og bryst
Sen aften: bryst
Nat: bryst

Du kan naturligvis passe det ind som du vil.

Når du ammer ham, så sørg for at han får 'tømt' dig ordentligt. Nu ved jeg jo ikke, hvordan han spiser, men det er en god idé at du lægger ham til det ene bryst som du plejer. Start f.eks. med den traditionelle stilling. Hvis han så flader lidt hen og du ikke synes at han har taget godt nok fra, så kan du evt. skifte ham for at vække ham og lægge ham til same bryst igen, bare i tvillingestilling. På den måde kan du 'snyde' ham til at tro at han er lagt til ved modsatte side og derved få ham til at spise lidt ekstra på samme side. Ved at gøre dette sikrer du dig at han har fået godt med fed mælk og dermed er mæt.

Derudover så er det altid en god idé at tilbyde ham toppen fra den anden side, så han får lidt af den føste del af mælken i det bryst, da det slukker tørsten. Næste gang du så ammer, så starter du på den side, hvor han kun har fået toppen og gør igen som ovenstående.

Med hensyn til flasken, så kan jeg godt forstå at din søn vælger denne fra. Han får jo ...


Annonce

... bryst og hvad kan næsten være dejligere end dette. Han trives endda rigtig godt, så hvem ville gide at sutte på et stykke gummi, når den ægte vare er lige i nærheden?;o) Han har valgt flasken fra, også selv om han er sulten.

Jeg formoder at din søn vil blive mere rolig, hvis du får lidt mere mad i ham. Sørg for at han er mættet godt af i løbet af dagen. Hvis han i løbet af de næste 4 uger bliver god til at spise grød, kan du forsøge at øge ham til tre måltider dagligt. Nogle børn an godt klare dette omkring 5 mdr. alderen.

Natamningen er vigtig og skal bibeholdes, men ikke hver 2 time, det kan ingen af jer holde til i længden. Det vil være en god idé at du ammer ham før du selv går i seng. Selv om han sover på dette tidspunkt kan du flytte ham over i jeres seng og ligge dig og amme ham, så han bliver fyldt lidt ekstra op på denne måde. Han kan godt spise i søvne. På den måde kan du måske strække tiden, så du får lidt mere sammenhængende søvn inden han melder sig igen.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Hvis han er meget urolig om dagen og aftenen kan det også være en fordel at du lægger dig ned og ammer ham her. Simpelthen fordi det, ud fra din beskrivelse lyder som om, at ham ammer rigtig godt om natten, og jeg tænker at det måske hænger sammen med at mælken flyder nemmere, når du ligger ned og er afslappet.

Jeg håber at lidt ekstra mad vil hjælpe jer lidt videre og fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Undertøj til børn

Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.

I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce