Annonce

Annonce

Brev:

Op og ned på døgnet - jetlag


5. marts 2008

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Op og ned på døgnet - jetlag

Kære Helen

Så er vi hjemme - og det er som du skrev okay. Jeg havde helt glemt, hvor mange mennesker der betyder noget for mig og os - og vi for dem! Men for fa**** hvor er her koldt!! Kunne I ikke have tændt for varmen, inden vi kom hjem?! Hehe ;)

Anyway, vi har fået os et mindre problem efter hjemkomsten - mit dejlige drengebarn tror nu på syvende døgn, at det er morgen klokken 2-3 stykker om natten! Døgnet skulle jo vendes om i forhold til det eksotiske udland. Det var intet problem på vej ud, hvor vi fløj om aftenen og han sov på flyet og vendte det hele rundt på en nat. Men på vej hjem, fløj vi om dagen og den lille trold sov kun 6 timer ud af 40! Hver gang han faldt i søvn skulle vi skifte fly. Det var en lang tur for alle ;)

Nu har vi så været hjemme i en uge og har fra starten holdt fast i 2-2,5 timers lur om dagen og så i seng kl. 20 som vanligt. Han er også startet i vuggestuen igen og det tog fem minutter. Han var bare glad og meldingen er, at alt er gået helt super. Jeg kan se, at det passer! Jeg er faktisk ret imponeret over, at det gik så stærkt.

Jeg ved godt, at det er en stor omvæltning for ham og at alt det her natteroderi ...


Annonce

... sikkert er en blanding af omvæltning og jetlag. Omvendt så er det ret konsekvent at han vågner og snakker løs kl. 3, så det tyder på jetlag (vi andre bliver også lidt vågne der nemlig). Den eneste måde vi kan få ham til at sove på, er ved at far/mor sidder med ham resten af natten (som vi jo gjorde på flyet) - og det er sgu ved at blive lidt hårdt. Ikke mindst fordi han er fuldstændigt rundt på gulvet af træthed efter kl. 17 og fordi hans forældre starter på job på mandag og ikke har sovet i en uge. Det nytter ikke at forsøge at lægge ham fra sig, når han er faldet i søvn på en, så vågner vi og skælder ud.

I nat prøvede jeg at være lidt mere hård og insistere på, at han blev i sin seng. Det accepterede han, men vågnede hver femte minut og var til sidst helt hysterisk af gråd - og det går jo ikke! Det hele endte med at han "missede" 3 timers søvn og til sidst kom på arm.

Har du nogen gode råd/erfaringer med jetlag? Ikke mindst for barnets skyld - han er SÅ træt det lille kræ, og efter en uge ser det ikke rigtigt ud til at vi kommer nogen vegne - vi vil jo heller ikke ind i en dum vane med at skulle sidde med ham fra kl. 3.

Kærlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Nattesøvn og natteamning

Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant

Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce