Annonce

Annonce

Svar: Ændret adfærd mht. humør, spisevaner og søvn


5. marts 2008

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære trætte forældre

Det I oplever er helt normalt, jeres datter gennemgår lige nu en stor udvikling og der ligger faktisk netop omkring 14 måneders alderen det man kalder for et tigerspring. Det er sådan at børn igennem deres udvikling gennemgår forskellige trin eller spring hvor de udvikler sig rigtig meget både fysisk og mentalt. Når de tager disse spring så er det som om at verden går helt i stykker - de er trætte, kede af det, pylrede, enormt kontaktsøgende osv.

Der sker altså rigtig meget med jeres datter lige nu, hun bliver mere og mere bevidst om verden og på hvordan I reagerer. Det går op for hende at vuggestuen er hverdag og ikke bare sjov og nogle gange vil hun måske bare hellere være hjemme. Modsat kan det hjemme også meget hurtigt virke for kedeligt, hun har brug for at udforske og opleve - og på den ene side, så er det som om hun ikke kan få stimuli nok og på den anden side, som om at hun let får for mange stimuli.

Hun er stadig så lille at hun ikke ved at I er der, når hun ikke kan se jer. Hun har derfor et stort behov for at være jer fysisk nær, for kun derved bekræftes hun i at hun ikke er ladt alene og at I stadig er der og passer på hende.

Jeres datter gennemgår som sagt en stor mental udvikling. Det handler blandt andet om at hun begynder at forstå hvad forskellige ting betyder og begynder at kunne sætte ting ind i en sammenhæng. Hun ved at når I skal køre, så skal hun har jakke og sko på, hun prøver at gøre ting selv, ting hun ved og genkender - tage strømper af, finde en ren ble frem og lignende. Hun øver sig således også meget motorisk - øver sig i at bruge sig selv på nye måder.

Hun prøver også mere og mere at gøre sig selv forståelig. I har sandsynligvis haft en periode, hvor det har været lettere at finde ud af hvad hun ville, hun har peget på ...


Annonce

... ting og været meget tydelig i sine signaler, let at aflæse. Men nu er hun pludselig langt mere uforudsigelig end tidligere - der skal ikke ret meget til så bliver hun dybt ulykkelig og frustreret og nogle gange uden at du når at opfatte hvad der gik galt. Der er meget kort mellem gråd og latter, smil og tårer.

Hun klynger sig mere og mere - ofte til mor, som I også beskriver. Du skal helst være i nærheden, det betyder ikke så meget at du deltager i hendes leg eller er aktiv, du skal ligesom bare sidde i sofaen, så hun ved hvor hun har dig og bliver ked af det, når du forsøger at rejse dig. Det kan føles som om man slet ikke kan foretage sig noget.

Andre gange skal I beskæftige hende, hvis hun kan gå nu, så kommer hun og tager jer i hånden, trækker jer med hen til noget af hendes legetøj og vil have at I skal lege med det, kigge på det sammen med hende.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det er også en alder hvor børn begynder at vise de første tegn på at ville have mor for sig selv - hun bliver måske sur og ked af det, hvis hun ser at I forældre kysser og omfavner hinanden - det vil hun også være en del af.

Og så sover børn i denne alder også utroligt dårligt. De drømmer, alle oplevelser skal bearbejdes i drømme og man siger faktisk at det netop er når vi drømmer at tingene lagrer sig og vi bliver klogere. Alt det hun skal lære og hun skal forholde sig til både fysisk og mentalt skal altså gennemgåes i drømme for at hun også husker det dagen efter.

Der sker meget mere end jeg har beskrevet her, men det der er hele min pointe er at hun lige nu gennemgår et tigerspring, en udviklingsfase, som I alle skal igennem. Det er således ikke fordi det er noget galt med hende, det er helt efter bogen, at I oplever denne periode svær.

Håber ovenstående hjælper jer lidt videre og giver lidt ro:o) Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce