Annonce

Annonce

Svar: Bliver man nogensinde frisk igen?


4. marts 2008

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Camilla

Når vi sover så gennemgår vi forskellige faser i søvnen. Man starter med at være døsig (det er fase 1), så går man over i let søvn (fase 2) og når man når til fase 3-4 så er i det der kaldes for dyb søvn. Hvis man måler de elektriske impulser i hjernen, så kan man se at de er meget langsomme under den dybe søvn og samtidig bliver du fysisk mere og mere afslappet, sover dybere og dybere. Det er især den dybe del af søvnen, som man regner med er vigtig for at vi fungerer bedst næste dag.

Ind imellem disse faser, første gang ca 1½ time efter vi er faldet i søvn, begynder det der hedder REM-søvn. Det er vores drømmesøvn. Den er vigtig fordi det er i drømme at vi bearbejder alle dagens oplevelser og man mener at REM søvnen spiller en meget vigtig rolle for vores hukommelse og vores indlæring.

Når vi sover så falder vores blodtryk, puls, vejrtrækningen bliver langsommere og temperaturen falder. Men vores hormoner stiger og det betyder at vi har et højere niveau af væksthormon, kønshormon osv. om natten og når vi sover. Søvnen er vigtig fordi vores krop opbygges, fordi vi bliver lidt klogere når vi sover, kroppen repareres.

Når man skal vurdere hvordan det er at sove godt, så er man nødt til at se på hvor længe man sover og hvordan søvnkvaliteten har været. Så selvom du har sovet længe, oplevet at få 5 timers sammenhængende søvn, så er det jo ikke ensbetydende med at disse timer har haft en god kvalitet. Hvordan du oplever dig selv dagen efter, hvordan dit overskud føles afhænger således af hvorvidt du har gennemgået alle dine søvnfaser og også hvornår du er blevet vækket i forhold til de faser du skal gennemgå. Det har således betydning om du vækkes i den lette søvn eller i f.eks. drømmesøvnen.

Jeg håber du kan bruge denne forklaring på hvorfor du ikke altid føler dig udhvilet, trods lidt mere sammenhængende søvn.

Med hensyn til ændring af søvnrytme, så er det noget Isabella stille og roligt skal ...


Annonce

... hjælpes til at få. Hun vil have en naturlig biologisk rytme og hvis den passer med din så er det jo godt, men generelt vil det være godt at hjælpe hendes krop til at lære at når det er lyst, så er vi aktive og i vigør, når det er mørkt, så er det nat og vi skal sove. Du kan således godt arbejde på at lære hende at der er forskel på nat og dag.

De fleste børn vil i 4-6 måneders alderen begynde at få lidt mere rytme og det er også i denne alder at du kan begynde at kigge lidt mere på klokken og skabe lidt mere struktur og regelmæssighed, faste rutiner omkring søvnen. Sådan at forstå at du arbejder på at hun skal sove 3 gange dagligt - en formiddagslur, en lur over middag, og en lur sidst på dagen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Fra 6 måneders alderen siger man at børn rent ernæringsmæssigt ikke længere behøver mælk midt om natten og du vil således her kunne hjælpe hende til at sove mere sammenhængende. Hun vil stadig have behov for mælk inden midnat og igen tidlig morgen, men midt nat behøver hun det ikke.

Med hensyn til hvornår du føler sig frisk igen, så er det jo meget forskelligt. Det afhænger helt af hvordan din datter sover og hvordan du selv har mulighed for at få hvile. Du har en vigtig pointe i det med vægt og vægttab - at bruge sig selv fysisk, få motion, gå nogle ture med barnevognen i den friske luft osv. er med til at din krop hurtigere restituerer sig efter fødslen. Men der er også mange andre faktorer som spiller ind, det har naturligt indflydelse hvordan man får sovet, hvordan man får spist, om man får brugt sig selv fysisk, om man har et barn som udvikler sig, trives og har de godt, om man selv føler sig som en god nok mor, om man psykisk selv har det godt osv.. Det er meget individuelt hvornår man som mor føler sig ovenpå igen.

Jeg håber du kan bruge disse tanker lidt videre, fortsat held og lykke og dejligt at høre at børnelægen sagde at der ikke var problemer med blærebetændelse eller lignende - hellere undersøge en gang for meget:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Tvillinger og trillinger

Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.

Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for altid lange og fyldestgørende svar.

Lone og Claus fra København


Annonce