Annonce

Annonce

Svar: Mangler han mælken eller er han blot meget glad for flasken


28. februar 2008

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Majken

De fleste børn i 9 måneders alderen vil kunne nøjes med 3 flasker modermælkserstatning dagligt og indtaget vil ofte ligge mellem mellem 500-600ml. I 10-12 måneders alderen kan flaskerne ofte nedsættes yderligere så barnet indtager to flasker og får ialt 400-500ml ml mme dagligt. Ved siden af dette drikker barnet så vand af kop og spiser mad, mere eller mindre som vi andre.

Umiddelbart så tror jeg ikke at jeres dreng er i underskud af mælk, men I skal være opmærksomme på at det også er meget let at indtage store mængder vand af en flaske - så store mængder at det kan gå ud over hans øvrige indtag og lyst til mere rigtig mad. Det er naturligvis problematisk - børn skal ikke være 'vanddrankere' ligesom de heller ikke skal være 'mælkedrankere' - I skal derfor være meget opmærksomme på hvor meget vand han egentlig indtager i døgnet.

En plan for dagen til en dreng på 9 måneder kunne se således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske med mme

Morgen 7.30-8: Hjemmelavet havregrød, flerkornsgrød eller lignende lavet på sødmælk eller mme, evt. lidt frugtmos på, vand af kop

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost i stænger, ½ banan eller anden frisk frugt, vand af kop

Puttes til formiddagslur ca 10

Frokost ...


Annonce

... 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, tilbehør af grøntsagsmos som stille og roligt bliver til kogte ærter, gulerødder, majs og lignende i stykker. Øve pincetgreb. Tilbydes også rester fra aftensmaden, små stykker frikadelle (kød eller fisk) godt kogte pastaskruer og lignende. Vand af kop.

Puttes til middagslur ca kl. 13

Eftermiddag 15.30-16: En lille portion tykmælk eller lignende med lidt frugtmos, ½ banan, ½ bolle med smør, frisk frugt i stykker at sidde med, vand af kop

Aften 18: mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, sovs, grøntsager i stykker og som mos, så han bliver godt mæt stadigvæk - mere og mere rigtig mad og mad som smager af noget. Det samme som I får. Evt. lidt frugtgrød med mælk på til dessert, vand eller mælk af kop


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Puttes til natten med en flaske ca kl. 20

Sen aften 23: Evt. flaske. Det kommer an på hvor meget han ellers drikker i løbet af dagen og hvordan han sover om natten. Mælkeindtaget stilles som sagt af 2-3 flasker og derudover vand af kop.

Jeg håber at du hermed er hjulpet lidt videre på vej. Det lyder som sagt ikke som om at jeres dreng får for meget mælk, men mere at I skal være opmærksom på hvor store mængder vand han indtager.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce