Svar: Mangler han mælken eller er han blot meget glad for flasken
Kære Majken
De fleste børn i 9 måneders alderen vil kunne nøjes med 3 flasker modermælkserstatning dagligt og indtaget vil ofte ligge mellem mellem 500-600ml. I 10-12 måneders alderen kan flaskerne ofte nedsættes yderligere så barnet indtager to flasker og får ialt 400-500ml ml mme dagligt. Ved siden af dette drikker barnet så vand af kop og spiser mad, mere eller mindre som vi andre.
Umiddelbart så tror jeg ikke at jeres dreng er i underskud af mælk, men I skal være opmærksomme på at det også er meget let at indtage store mængder vand af en flaske - så store mængder at det kan gå ud over hans øvrige indtag og lyst til mere rigtig mad. Det er naturligvis problematisk - børn skal ikke være 'vanddrankere' ligesom de heller ikke skal være 'mælkedrankere' - I skal derfor være meget opmærksomme på hvor meget vand han egentlig indtager i døgnet.
En plan for dagen til en dreng på 9 måneder kunne se således ud:
Tidlig morgen 06: Flaske med mme
Morgen 7.30-8: Hjemmelavet havregrød, flerkornsgrød eller lignende lavet på sødmælk eller mme, evt. lidt frugtmos på, vand af kop
Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost i stænger, ½ banan eller anden frisk frugt, vand af kop
Puttes til formiddagslur ca 10
Frokost ...
... 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, tilbehør af grøntsagsmos som stille og roligt bliver til kogte ærter, gulerødder, majs og lignende i stykker. Øve pincetgreb. Tilbydes også rester fra aftensmaden, små stykker frikadelle (kød eller fisk) godt kogte pastaskruer og lignende. Vand af kop.
Puttes til middagslur ca kl. 13
Eftermiddag 15.30-16: En lille portion tykmælk eller lignende med lidt frugtmos, ½ banan, ½ bolle med smør, frisk frugt i stykker at sidde med, vand af kop
Aften 18: mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, sovs, grøntsager i stykker og som mos, så han bliver godt mæt stadigvæk - mere og mere rigtig mad og mad som smager af noget. Det samme som I får. Evt. lidt frugtgrød med mælk på til dessert, vand eller mælk af kop
Puttes til natten med en flaske ca kl. 20
Sen aften 23: Evt. flaske. Det kommer an på hvor meget han ellers drikker i løbet af dagen og hvordan han sover om natten. Mælkeindtaget stilles som sagt af 2-3 flasker og derudover vand af kop.
Jeg håber at du hermed er hjulpet lidt videre på vej. Det lyder som sagt ikke som om at jeres dreng får for meget mælk, men mere at I skal være opmærksom på hvor store mængder vand han indtager.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.









