Annonce

Annonce

Svar: Søvn, mad og tigerspring?


25. februar 2008

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sara

Tusind tak for dine pæne ord til mig, det varmer:o)

Det lyder ganske rigtigt som om at Emil lige nu udvikler sig rigtig meget og det er naturligt at I i den periode oplever mere uro. Både fysisk og mentalt.

Det er en god idé med SleeBee posen og jeg synes bestemt at I skal forsøge at indføre den om aftenen - putte ham i den, som I ville gøre om dagen (naturligvis med mindre tøj fordi det er varmere inde end ude) og så lægge ham i den i hans seng, så han på den måde lærer at sove i egen seng og kommer væk fra liften. Posen vil give ham samme tryghed og nærhed som liften har gjort, men nu er han ganske rigtigt for stor til liften og det må være slut. Liften skal heller ikke længere bruges i barnevogn.

Det er også vigtigt at han nu, hvor han begynder at bruge sig selv mere fysisk, får mulighed for at bevæge sig mere (også under søvn), derfor er soveposen en god midlertidig løsning mellem at lære at sove i lift og lære at kunne sove i seng bare med en dyne.

Når børn græder, når de skal sove, så skal man altid vurdere hvad gråden handler om. Hvis det handler om at han er overtræt og har modtaget alt for mange stimuli og derfor har behov for at der er helt ro omkring ham for at han kan finde ro, så er det helt okay at lade ham ligge lidt alene. Hvis gråden handler om at han føler sig utryg og er ked af det, fordi han ikke forstår hvor I er, når han ikke kan se jer, så er det ikke okay at lade ham ligge og græde.

Børn er ikke udspekulerede og derfor bruger han ikke gråd for at manipulere jer til at gøre noget forkert, hvis I forstår hvad jeg mener. Så hvis han græder, så er det ikke udtryk for at han ønsker at få sin vilje eller at I forkæler ham, når I reagerer på hans gråd, men bare et udtryk for at han har et behov som han ...


Annonce

... skal have hjælp til at løse. Hvordan man skal reagere afhænger således af hvad behovet er.

Hvis han har behov for at blive vugget lidt, så kan det evt. være nok for ham (I kan lære ham) at blive vugget lidt af jeres hænder imens han ligger ned. Put ham lidt på siden, hjælp ham med at holde hænderne ind til kroppen, så han hjælpes til at holde fysisk sammen på sig selv, lad jeres hænder have lidt tyngde på hans krop og vug ham så stille.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Med hensyn til mad, så er han jo en stor dreng, så der er ikke noget at sige til at han er sulten. Jeg synes umiddelbart ikke at I skal øge ham i skemad før han er 5 måneder gammel og her afhænger det lidt af hvor store mængder han spiser af gangen. Hvis han kan spise 1½ dl. 2 gange dagligt, så vil det være relevant at tilbyde ham 1 dl. grød/mos 3 gange dagligt, og ved siden af skal han så fortsat have sine flasker. Det er mælken som er største delen af hans indtag fortsat - også selvom jeg godt ved at han drikker meget. Det lyder fint i forhold til hans alder og til hans størrelse. Du kan overveje om du skal skifte til en anden erstatning (type 2) som måske vil mætte ham lidt mere, så han ikke når op på helt så stor en mælkemængde, det er også svært for ham at rumme så meget, trods alt:o)

De fleste børn vil først omkring 6 måneders alderen kunne klare sig uden mælk midt nat og det lyder som om at Emil har en god evne til at regulere dette ind selv. Du fortæller at han en imellem sover igennem om natten og det er rigtig dejligt, når han gør det - men ikke noget du kan forvente endnu. Gør han det, så nyd det - du skal ikke vække ham for at give ham mad.

Jeg synes jeres rytme lyder fin og fornuftig, fortsæt endelig den gode gænge. Jeg håber mine tanker hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce