Annonce

Annonce

Svar: Tommelfinger


26. februar 2004

Kategori:
Alder:
2 år, 9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Allerede under graviditeten ligger det lille barn og øver sig i at sutte og bruger her sin tommelfinger. Det er derfor helt naturligt at mange børn foretrækker deres tommelfinger frem for en sut og i mange tilfælde kan den også være lige så god.

Spørger man tandlægerne er de ikke så glade for at børn sutter på tommelfinger, da den kan medføre at barnet ændrer tandstatus og f.eks. får overbid, men som regel skal barnet dog sutte meget og længe på finger, for at dette bliver et problem.

Derudover så kan man sige at det at sutte på tommelfinger er mindre hygiejnisk og det er sværere at få barnet til at holde op med dette, i forhold til at stoppe med en sut, da tommelfingeren jo altid er lige ved hånden og derfor nærliggende at bruge.

Når jeres datter sutter på sin finger, så er det fordi det har en beroligende effekt, på samme måde som al mulig anden sutten. Det giver hende en følelse af tryghed og for hende er det helt naturligt.

Skal man holde sig til tandlægernes råd, så kan det være en fordel at tilbyde barnet en sut i stedet. Jeres datter er dog ved at være så gammel at der ikke er grund til at introducere en sådan på nuværende tidspunkt, men det kunne måske være et forsøg ...


Annonce

... værd.

Jeg er helt sikker på at hendes tiltagende sutten på finger også hænger sammen med at hun er blevet storesøster. Nogle børn reagerer med at gøre sig yngre end de er, når de kommer en lille ny. Sørg for at inddrage jeres datter så meget som muligt i de dagligdags ting, så hun føler sig stor og værdsat. Hun kan f.eks. hjælpe med at dække bord, hjælpe til med at finde vaskefad og tøj frem til den lille og sidde ved siden af og få læst historie, når den lille ammes.

I skal ikke tvinge hende til ikke at sutte på finger eller begynde at give hende forskellige ingredienser på fingeren som smager dårligt - jeg tror ikke på at det virker. Når hun sutter på finger så ved hun at hun får jeres opmærksomhed. Jeg tror derfor det virker bedre at give hende opmærksomheden og trygheden på en anden måde, så behovet for dette bliver dækket.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

I kan også forsøge at introducere en 'tryghedsbamse' eller lignende i stedet og så på en rolig måde minde hende om at hun har totten i munden og kan hente bamse i stedet.

Derudover vil jeg sige at hun sandsynligvis vil vokse fra det. Hendes fingre tager ikke skade og de skal nok blive 'normale', når hun holder op med at sutte.

Held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ruskevold

Nogle gange sker det, at man i overskrifter kan læse om børn, der er blevet rusket af deres forældre. Men lige meget, hvor meget eller hvor længe et barn græder eller skriger, så må man aldrig slå eller ruske sit barn.

Et spædbarn der ruskes kan få blødninger i hjernen, som kan medføre hjerneskade eller død.

Kommer du i en situation, hvor du kan mærke at du ikke kan klare barnets gråd og hvor du kan risikere at gøre dit barn ondt, så læg barnet i seng, lift eller...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce