Annonce

Annonce

Svar: Amning - 7 mdr.


18. februar 2008

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Hej med dig

Nu hvor din datter er 7 måneder gammel, så lyder 4 amninger dagligt rigtig fint i forhold til at sikre hendes mælkebehov. Når hun er 8-9 måneder gammel, så vil det være fint med 3 amninger dagligt og i 10-12 måneders alderen plejer 2 amninger at være passende og her kan hun også få mere komælk i løbet af dagen, via maden osv. og vil således være dækket fint ind.

Hvorvidt du skal stoppe amning afhænger således helt af, hvad du og din datter har lyst til. Det er faktisk sådan at p-piller nedsætter mælkemængden og det kan faktisk gøre at din datter måske ikke finder brystet helt så interessant og derfor begynder at sige mere fra, så amningen af den grund stopper helt. Det kan dog også være at du vil kunne amme hende de 3 gange dagligt, når du begynder arbejde og at det vil fungere fint for jer.

Da hun er 7 måneder gammel, så vil alternativet til amning være flaske med mme. Hvis du sikrer dig at hun får mindst 400ml mme dagligt, så vil hun være dækket ind med jern og behøver ikke ekstra jerntilskud ved siden af. Du skal således gøre op med dig selv, hvordan du oplever din datters lyst til brystet kontra flaske, hvorvidt du vil bibeholde amningen 3 gange dagligt selvom du starter arbejde eller om du synes du vil gøre en ekstra indsats for at lære hende at tage flasken.

En plan for dagen, der kan ...


Annonce

... fungere med både amning og flaske, når hun skal passes ude, kan se således ud:

Tidlig morgen 06: Amning eller flaske

Morgen 08: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: ½ banan, eller anden frugtmos eller frisk frugt i stykker, brødskorper eller lignende at sidde med i hånden. Vand af kop.

Formiddagslur kl. ca 10, sover en times tid

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød/fisk og også små brødhapsere med smørbart pålæg, rester fra aftensmaden, f.eks. lidt godt kogte pastaskruer og lignende, vand af kop

Puttes til middagslur ca kl. 13, sover et par timer


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Eftermiddag 15.30-16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop

Aften 18: Mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, sovs af forskellig slags, grøntsager - skal have både mos og mad som er i stykker. Vand af kop.

Ammes eller får en flaske kl. 19-20 og puttes til natten

Sen aften 23-24: Ammes eller flaske

Nat 24-06: Sover uden mælk.

Det er næsten kun fantasien som sætter grænser for hvad du må tilbyde hende at spise. Hun må som udgangspunkt få det samme som jer. Gode idéer til smørbart pålæg er: leverpostej, sildepostej, makrel, rogn og lignende. Det kan også være smøreost eller du kan lave grøntsagsmos og komme på.

Håber du kan bruge ovenstående lidt videre, fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rygning

Når mødre ryger passerer nikotin og andre giftige stoffer fra tobakken over til barnet via modermælken. Derfør bør kvinder der ammer ikke ryge.

Passiv rygning er farligt. Det er vigtigt at det lille barn ikke udsættes for tobaksrøg. Det er vigtigt at begge forældre er bevidst om at have et ansvar i forhold til at beskytte barnet mod tobaksrøg. Vokser et barn op i et hjem, hvor den ene eller begge forældre ryger, har barnet stor risiko for at få mellemørebetændelse og udvikle...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce