Annonce

Annonce

Svar: Stor vægtstigning


6. februar 2008

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Lene

Det lyder som om du har en rigtig dejligt sund pige, som virkelig lyder til at stortrives:o)

Du skriver ikke hvad form for erstatning du giver, men jeg tænker at det vil være rigtig godt, hvis du kunne begynde at tilbyde hende lidt mere af type 2, da dette ofte mætter mere end type 1. Netop til børn som har behov for mange ml i døgnet for at blive mætte kan det derfor være en fordel at skifte.

Derudover lyder det som en god idé at tilbyde din datter lidt skemad, hvis hun i øvrigt virker parat til dette. Det vil også være rigtig godt, hvis du kunne lære hende at tage imod en sut, så du er sikker på at når hun spiser, så er det fordi hun reelt er sulten og hvis hun derudover virker søgende, så skal suttebehovet stilles på en sut.

Hvis du havde ammet din datter, så havde der ingen problemer overhovedet været med hendes vægt - børn kan tage rigtig meget på når de får modermælk og her gå man ikke ind og regulerer, hvis de i øvrigt spiser fornuftigt, ikke gylper i lårtykke stråler osv. Men når børn får flaske, så skal man altid være opmærksom på om barnet overspiser, simpelthen fordi mælken flydere lettere ud af flasken og de derved let kan komme til at spise lidt for meget.

Det kan derfor være en ...


Annonce

... god idé at du f.eks. holder dig til en regel om at din datter max får 200ml i flasken af gangen - spiser hun mindre er det fint. Men nogle børn kan f.eks. sagtens sluge 250-300ml hvis de får lov og det skal hun ikke. Derudover er det vigtigt at du sørger for at din datter spiser med nogenlunde fast interval og nu hvor hun er 4 måneder gammel, må du godt begynde at kigge lidt på klokken og give mad til nogenlunde faste tider i løbet af dagen.

Du kan overveje om du vil begynde at give hende lidt vælling til natten, da det også kan mætte mere og måske gøre at hun begynder at springe en flaske over. Men ellers synes jeg det lyder okay med et indtag på 1100-1200ml med den størrelse hun har og jeg tænker at hvis du begynder at give hende lidt mere mættende erstatning og supplerer med lidt grød, så vil det naturligt regulere sig ind. Hendes mælkeindtag skal således ikke øges mere end det er.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hun lyder som sagt sund og dejlig og hun er bestemt ikke den eneste pige, som vejer 9 kg kun 4 måneder gammel. Glæd du dig over at hun trives så godt.

Det lyder sandsynligt at hun ligner både sin far og sin søster og da I alle er normalvægtige, så lyder det ikke som om at du behøver være særlig bekymret:o)

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Massage - baby

Mange babyer nyder at få massage eller berøring af ryg, mave, ansigt, fingre, tær. De rolige og rytmiske bevægelser giver barnet en følelse af at være elsket og fylder barnet med velvære. Der findes flere bøger om emnet, hvis du ønsker at sætte dig ind i en bestemt teknik, kan det anbefales at låne eller købe en af disse.

Hvis dit barn har svært ved at komme af med afføring eller luft, så kan det også være en god ide at massere lidt på barnets mave. Dette gøres ved stille og...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce