Annonce

Annonce

Svar: Søvnproblem 7 uger


23. februar 2004

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

For det første så tror jeg at I skal blive enige om, hvordan I helst vil putte jeres søn. Med den alder han har nu får han mange stimuli i løbet af dagen og derfor har han ekstra behov for hjælp til at finde ro om aftenen. Han er stadig kun ved at lære, hvad det vil sige at være sulten, hvad det vil sige at være mæt - han tror at han skal spise hver gang han er hos mor (for der lugter der af mad) osv.

Hvis du er sikker på at din søn har fået, hvad han kan spise og er mæt, så kan det være en fordel at det er far som tager sig af ham, fordi far ikke frustrerer ved at lugte af mælk og derfor er det nemmere at finde ro hos far.

Derudover så er gråd og uro om aftenen ofte et udtryk for at barnet har behov for hjælp til at finde ro. I skal hjælpe jeres søn. Da han reagerer med uro på grund af mange stimuli i løbet af dagen, nytter det derfor ikke noget at I forsøger jer med at snakke til ham, synge for ...


Annonce

... ham, vugge ham, lade ham gå fra arm til arm, ligge ham i barnvognen osv. Jeg ved godt, at I gør det i den bedste mening og naturligvis i håb om at noget af det vil virke, men det I gør er at tilføre ham endnu flere stimuli og dermed gøre det sværere for ham at finde roen.

Mit råd er derfor at I sammen finder ud af, hvad I mener virker bedst på ham. Vælg et par af de ting ud, som I plejer at forsøge jer med og beslut jer for at det er sådan I vil putte om aftenen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Derudover så vil jeg sige, at de fleste børn har en fantastisk evne til at kunne spise i søvne. Det vil derfor være en god idé at du lægger ham til brystet, når du selv går i seng. Du behøver ikke vække ham, men bare læg ham til og lad hans lille mave blive fyldt op. Så sover ham forhåbentlig et par timer mere og du når selv at få lidt mere sammenhængende søvn inden du er på igen.

Håber at ovenstående kan hjælpe jer lidt videre. Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

24. oktober 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Dagslur i klapvognen fungerer ikke mere

Kære Helen, Jeg har et spørgsmål i forhold til søvnvaner Vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Barnevogn og fugtigt vejr

Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...

Læs hele brevet og Helens svar


22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop

Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce