Annonce

Annonce

Svar: Søvn - 2 mdr.


5. februar 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Edith

Et 2 måneders barn skal fortsat have lov til at være selvregulerende i forhold til både søvn og mad og derfor er man nødt til at være lidt fleksibel. Nogle dage sover de længere lure end andre dage... Når det er sagt, så er det dog også sådan at børn i 2-3 måneders alderen gennemsnitligt vil have behov for at sove ca 3 lure dagligt. Ofte vil dagslurene vare ca 6 timer ialt og om natten vil barnet så sove ca 9-10 timer. Gennemsnitligt sover børn i den alder 15-16 timer i døgnet.

Når jeg ser den beskrivelse du sender af hvordan din datter sover, så lyder det umiddelbart som om at hun sover godt om dagen. Nogle dage tager hun faktisk 5-6 timer bare på sine formiddags og middagslure og så er hun naturligt træt til sin 3 lur som ligger om aftenen. Det lyder derfor helt naturligt at hun har behov for kun at få en powernap der, og hvis hun sover længere så vil hun vågne om natten, for hun har egentlig sovet det hun har behov for på det tidspunkt.

Lad dagen starte i god tid, så hun ikke kommer for sent igang med sine lure i løbet af dagen. Du fortæller at du nogle gange står op med hende ved 7 tiden og det lyder som en god idé. Det giver plads til både en formiddagslur, en ...


Annonce

... middagslur og så en 3 lur om aftenen.

Du fortæller at du godt kan fornemme at hun er træt igen omkring kl. 20 og jeg tænker at du skal forsøge at lade hende sove lidt der. Naturligvis kun en powernap netop fordi hun, når I så går i seng, kan sove det meste af natten. I skal derfor ikke forsøge at holde hende vågen, men prøve at se lidt på hvordan hun egentlig sover i løbet af dagen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun f.eks. sover formiddagslur fra 9-11.30 og så sover middagslur fra 13.30-16.30, så vil hun have behov for en powernap igen kl. ca 19 og her måske kun sove ½ times tid. Så vil I have vågentid om aftenen, hvor hun ikke vil være overtræt fordi hun jo har powernappet og så vil I putte hende til natten f.eks. kl. 21-21.30 og hun vil så igen kunne stå op næsten morgen kl. 07-7.30 og stadig få sit søvnbehov dækket.

Hendes hyppige afføringer kan naturligvis godt have betydning. Det kan godt give uro i maven, hvis tarmene hele tiden arbejder med at nedbryde mad og sende det gennem systemet. Modsat giver det dog også problemer, hvis hun ikke kunne komme af med det, så et eller andet sted er det vigtigt at glæde sig over at maven fungerer.

Jeg håber at I kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselsorlov

I har begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter har I 32 ugers forældreorlov hver, som I frit kan fordele mellem jer. Det er dog kun i 32 uger af jeres...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce