Annonce

Annonce

Brev:

Det går den forkerte vej


3. februar 2008

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Det går den forkerte vej

Hej Helen

Vores datter er nu 7 mdr. og vi er begyndt at få en del problemer med hende om aftenen/natten.

Hun er får nu 3 små måltider om dagen og efter en rigtig god periode hvor hun har spist flot af flasken, er det det rene møg i øjeblikket. Hun vil den slet ikke og får derfor heller ikke så meget at drikke/spise ved flaskemåltiderne uanset tidspunktet på døgnet (undtaget sovende, men det kan jo ikke gøre det ud for en dagsdosis).

Det egentlige problem udspiller sig som sagt om aftenen/natten. Hun bliver tilbudt en flaske og sunget for. Kl. ca. 18.45. Det er ritualet som har kørt siden hun var 4 mdr. Og tro mig hun er træt. Hun gnider sine øjne og er utidig på dette tidspunkt. Hun får 2 lurer om dagen.

Som sagt har vi bøvl med flasken, så hun drikker måske 50 ml.-100 ml og så bliver hun puttet med sutten og sin sovetiger.
Uden protest kan vi forlade soveværelset og hun falder som regel i søvn med det samme. Nogle gange skal vi lige ind til hende en eller to gange for at give sutten. Altså ikke noget besvær der.

Hun sover i vores soveværelse, men sin egen tremmeseng.

Så er det at hun er begyndt at vågne ½ til 1-2 timer efter og lave lyde. Disse lyde dækker spændet fra klynken og gråd til hvinen og skrigen af fryd. Dette kan veksle eller hun kan have tilbøjeligheder til det ene eller andet. Vi går ind til hende og putter hende. Nogle gange mangler hun sutten, andre gange og som oftest har hun sutten, men klynker alligevel.

Dette kan stå på i flere timer, hvor vi også til tider, når det er ...


Annonce

... værst, forsøger os med at lægge os ind i soveværelset med armen oppe i hendes tremmeseng. Dette har for det meste en beroligende virkning, men hun kan også fortsætte uden hensyn til at vi ligger der.

Vi forsøget at byde hende en flaske hvis det skulle være sult, men nej!

Under alt dette er hun træt, det er tydeligt at se, men hun fortsætter alligevel seancen.

På et tidspunkt bliver hun så udmattet at hun falder i søvn igen. Og så sover hun for det meste fint, indtil hun må ”bede” om mad, så kan hun efterfølgende godt finde på at begynde sit frydefulde hvineri igen, men er for det meste nem at ”slå ned”. Lidt problematisk da hun helst ikke skal vække sin bror.

Jeg ved, at der godt kan ske noget med små børns søvn omkring 6 mdr. alderen, men hvordan takler vi det her?

Vi er måske lidt forvente, men de 2-3 timer vi har i fred før end jeg går i seng om aftenen er i høj kurs og på det seneste har hun drevet rovdrift på dem.

Noget andet er :

Hun er ikke helt så flink til at spise sin mad. Hun er helt klart meget glad for ting som kræver tyggen, så som havrefras udblødt i mme, fiskefrikadelle, bondebrødshapsere, appelsin o.s.v. Problemet er blot at hun ikke får nok indenbords til at det kan udgøre et måltid. Mos er grød er hun ikke længere så begejstret for, trods variation. Dog kan jeg lirke det i hende med lidt frugtmos på spidsen af skeen. Men det er jo en dårlig vane, det ved jeg, men hun skal jo gave noget i maven og hvis vi på sigt skal gøres os håb om at hun sover igennem på et tidspunkt.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Snore i børnetøj

Der kan være snore i dit barns tøj - snore kan sidde i hætter og kraver, i handsker osv. og det kan være farligt. Lange snore bør undgås, de kan hænge fast i rutschebanen og klatrestativet på legepladsen, - og i værste fald kan børn blive kvalt ved det.

Se derfor dit barns tøj igennem og er der snore, så kan det være en god idé at afkorte snoren mest muligt. Det vil også være en god idé ikke at binde knuder eller sætte andet på snoren, som kan sætte sig fast i legeredskaber,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce