Annonce

Annonce

Brev:

Søvn - svøb, søvnlængde og synsudvikling


2. februar 2008

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Søvn - svøb, søvnlængde og synsudvikling

Hej Helen

Tak for dit svar sidst.

Jeg har forsøgt mig med at svøbe min lille pige på 9 uger og det er en succes. Men det er ikke altid hun synes, det er lige sjovt og nogle gange "bryder" hun ud af svøbet :-) Men så prøver jeg igen og så plejer det at lykkes at få hende til at falde til ro. Hun er faktisk begyndt at sove mellem 5 og 8 timer i træk. Så det er jo dejligt, selvom hendes pylrede mor synes, at det er lidt synd, at hun skal ligge der som en lille rullepølse ;-)

Mit ene spørgsmål er: har det nogen betydning, at hun er svøbt mellem 9 og 12 timer om natten - pånær når hun får mad eller bliver skiftet? Jeg tænker her på, at hun jo ikke kan røre meget på sig i sådan et svøb, men hvis det ikke sidder bare lidt til rundt om hende, kommer de små arme hurtigt ud og laver ballade. Har du nogen beskrivelse af hvordan man svøber "rigtigt" eller er det bare at ligge hende på et bomuldsklæde og svøbe det rundt om hende? :-)

Andet spørgsmål er: hvor lang tid må sådan et lille 9 ugers barn sove om natten uden mad? I nat sov hun tæt på 8 timer og vågnede glad og tilfreds og ikke skrigende af sult, men jeg synes nu 8 timer er lang tid. Hun havde dog tanket godt op i aftes med tre måltider indenfor 5 timer.

Nå, et andet område, som jeg tænker meget over lige for tiden er øjenkontakt/syn.

Spørgsmål: Når hun ligger ...


Annonce

... ned, er hun mest interesseret i det som er lige over hendes hovedet eller lidt bagved - så hun kigger meget op og bagover - er det normalt?

Hvis jeg prøver at få øjenkontakt med hende, ser hun mig bedst, føler jeg, hvis jeg kommer fra siden eller bagfra, men det er svært at fastholde hendes blik, når jeg bøjer mig lige ned over hende. Hmmmm ved ikke om det er godt forklaret :-)

Mine tanker er, at hun stadig har svært ved at koordinere begge øjne og derfor er det nemmere for hende, hvis man kigger på hende fra siden. Jeg mener, at min sundhedsplejerske har sagt, at nogle børn kan være lang tid om koordinere deres øjne og kan skele i lang tid. Ved 5 ugers undersøgelsen synes min læge, at hun skelede (hvilket hun også gør periodisk) og ville henvise hende til øjenlæge, men er det ikke lidt tidligt??

Nu er hun 9 uger og hun skeler stadig nogle gange, men jeg synes nu, hun bliver bedre til at fokusere stille og roligt. Er det noget jeg skal være bekymret for eller passer det, at der kan gå lang tid endnu, hvor hun kan skele periodisk uden det er et blivende problem? Kan vi gøre noget for at "træne" hendes syn eller skal vi bare lade det komme stille og roligt?

Puhhh der er godt nok mange mærkelig spørgsmål og tanker, når man nu har fået sådan en lille bandit :-) Håber du kan hjælpe som sidst...

Med venlig hilsen
Helle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce