Svar: Overgang til skemad - hvordan?
Kære Lauges mor
Jeg synes du skal holde en pause med skemaden, Lauge er endnu ikke så gammel og det lyder som om at han har behov for den pause. Det vil være rigtigt synd, hvis du presser ham til at spise, da han så kan nægte skemaden fuldstændig på sigt. Da han kun er 4 måneder gammel, så behøver han ikke skemad nu, men kan netop som du skriver, trives fint med sine flasker.
Prøv derfor at stoppe med skemad og hold dig til at give ham modermælkserstatning. Så kan du forsøge med skemaden igen om en lille måneds tid og se om han så ikke er lidt mere parat.
Du kan købe Enfamil AR på apoteket som er en specialerstatning der anbefales til børn med refluks, altså børn som gylper meget. Førhen anbefalede man også at bruge Aprestagum/Johannesbrødkernemel - og det kan du også forsøge. Enfamil AR har dog dokumenteret effekt og dermed er det måske bedre for din dreng, men dermed ikke sagt at du ikke må bruge johannesbrødkernemel, som du også kan købe på apoteket. Johannesbrødkernemel har været diskuteret, men jeg kan ikke på nuværende tidspunkt finde noget om at der skulle være advarsler omkring brugen af det.
Til ca 200 ml erstatning anvendes 1 gram (½ tsk.fuld johannesbrødkernemel) og du kan gøre følgende:
1. Tag den mængde vand, som du bruger til erstatningen og varm det op til det koger.
2. Den afmålte mængde johannesbrødkernemel piskes i det kogende vand.
3. Jævningen afkøles til ca 40 grader.
4. ...
... Modermælkserstatningspulveret piskes ud i jævningen
5. Blandingen gives eller stilles i køleskab, hvor det kan holde sig et døgn.
Det kan være nødvendigt at gøre hullerne i flaskesutten større, da blandingen er tykkere end mælk.
Jeg kan godt forstå du synes det er irriterende at din lille dreng gylper meget, men det er desværre ikke grund nok til at begynde med skemad. Og slet ikke når han lige nu opfatter det som noget negativt og bliver meget ked af det, når du forsøger:o)
Sundhedsstyrelsen skriver: "Det er barnets udvikling og parathed, der er afgørende for tidspunktet for introduktion af overgangskost. Flere udviklingsmæssige hensyn spiller ind: ernæringsmæssige behov, den fysiologiske modning og spiseudviklingen. Overgangskosten børn ikke introduceres før 4-måneders alderen, fordi barnet ikke fysiologisk er modent til anden mad end modermælk eller modermælkserstatning før dette tidspunkt. Tilvænning til skemad må på den anden side ikke påbegyndes meget efter 6 måneder, da det så kan være vanskeligt at få barnet til at spise en varieret kost." (citat, fra sundhedsstyrelsens bog "Anbefalinger for spædbarnets ernæring", 2005).
Du bliver således nødt til at væbne dig lidt med tålmodighed og sige til dig selv, at han er nødt til selv nogenlunde at bestemme, hvornår det rigtige tidspunkt er. Indtil da, så håber jeg at Enfamil eller Johannesbrødkernemel vil have god effekt for jer:o)
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







