Svar: Vågner kl 4 og vil ikke sove
Kære Pia
Det er lidt svært at råde dig, da jeg ikke kender til din søn rytme og jeres dagligdag i øvrigt. Men jeg kunne forestille mig at du skulle forsøge at ændre lidt på dagsrytmen og aftenen.
Hvis din søn f.eks. falder i søvn eller bliver puttet kl. 7 om aftenen, så kan du ikke forvente at han vil kunne sove til næste morgen. Det vil være normalt at han vågner op omkring midnat og krver at få mad her.
Hvis du putter ham tidligt kan du derfor være heldig at rykke hans søvnmønster lidt ved at du lægger ham til, når du selv går i seng, så han lige bliver fyldt lidt ekstra op og måske sover et par timer mere.
Derudover skal du sørge for at holde lidt gang i ham i ...
... løbet af dagen. Nogle børn kan jo godt tage et langt træk og sove måske 5 timer midt på dagen. Hvis du gerne vil rykke de fem timer til om natten kan du med fordel bruge ovenstående råd. Derudover bør du så amme ham hver 3 time et par gange i løbet af morgen og formiddag.
Samtidig skal du også være bevidt om at din søn føler sig utryg, når du ikke er der. Det er derfor at han falder til ro, når du holder ham i hånden. Han har brug for dig og din nærhed. Hva sker der ved at han fortsat bliver lagt til at sove i sin egen seng, men når han så vågner om morgenen kl 4 så kommer han over i jeres seng? Trygheden kan måske få ham til at falde til ro og I får alle en meget bedre søvn.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
Viden om børn:
Zoneterapi
Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.
Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.
Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.
Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder











