Annonce

Annonce

Svar: Hva' skal vi lege...


23. januar 2008

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Emilies mor

Tak for dit dejlige og åbenhjertige brev, jeg ved at der er rigtigt mange andre mødre som vil nikke genkendende til det du fortæller, du er bestemt ikke den eneste som ikke har lyst til at lege legetante hele dagen, som synes det kan være svært at aktivere dit barn eller som i det hele taget synes at det at være mor kan være ret anstrengende i perioder:o)

Jeg tror det inderst inde handler meget om at vi gerne vil være perfekte, vi har en eller anden idé om at vi skal synes det er så hyggeligt og skønt hele tiden, vi skal vise vores barn opmærksomhed, være rolige og rummelige, være sjove, tolerante. tålmodige, veloplagte, have tænkt over hvad vi gør og hvorfor og samtidig skal vi jo også helst sørge for at lave sund mad hver dag, prioritere vores tid, så familien i hvert fald ikke lider under det, vi skal helst ikke være for humørsvingende, vi skal være en god mor, en god partner, en god kvinde, en god elsker for vores mand - nå ja, så skal vi jo også lige huske os selv... Og det må vi faktisk godt.

Jeg tænker derfor at du et eller andet sted skal give dig selv lov til at være noget for dig selv. Der er ingen tvivl om at du er en mor med et meget stort hjerte og der er slet ingen tvivl om at du er den perfekte mor for din datter. Men det er du altså også selvom du ikke leger legetante hver dag. Du behøver det altså ikke.

Men hvad skal du så stille op spørger du, for selvfølgelig skal du lave nogle ting med din datter, når du har hentet hende. Men det kan jo godt være de dagligdags ting, tage hende med ud og ordne vasketøj, tage hende med i køkkenet, give hende en støveklud og lade hende gå igang med den. Det kan også være at sætte hende i badekaret med en vandkande og en skål, det kan også være at hun bare skal have lov til at lege med noget ...


Annonce

... af sit legetøj.

Hun må gerne aktivere sig selv, du behøver ikke være om hende hele tiden, sæt hende f.eks. ved bordet med en voksdug, et forklæde på, nogle farver, modellervoks eller lignende (hold øje med at hun ikke spiser det), det er også tilladt en gang imellem at sætte hende foran teletubbies eller noget andet, så du lige kan få 20 minutters pause. En ballon kan f.eks. også give rigtig god underholdning (lige indtil den springer...) og I kan sidde og trille bold mellem hinanden.

Tag hende også med ud at handle, som du gør og det er fint at du tager hende på legepladsen eller lignende en gang imellem, men det behøver altså ikke være hver uge.

I takt med at hun bliver ældre, så vil hun naturligt kunne deltage mere i de dagligdagsting, hjælpe med maden, borddækningen osv. og det kan hun ikke endnu. I takt med at hun bliver ældre, så vil hun også kunne lege mere selv. På den måde arbejder tiden også for jer.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Hvis du har brug for inspiration til lege, så findes der flere bøger med aktiviteter for børn. Du kan blandt andet bruge Politikens "Leg med dit barn 1-8 år" af Lotte Paarup.

Så mine tanker er altså at du gør det rigtig godt og at du skal prøve at skrue forventningerne til dig selv lidt ned. Det er altså rigtig fint, du behøver slet ikke gøre så meget og din datter tager ikke skade af at tulle lidt rundt for sig selv. Det er okay at du nogle gange prioriterer at lave dit arbejde, når hun er sendt af sted og så laver de praktiske ting, efter hun er hentet, så må hun følge med, se på når du laver noget. Det er også okay at du nogle gange henter hende lidt senere, fordi det passer bedre ind i planen.

Jeg håber du kan bruge mine tanker lidt videre, hvis andre giver deres besyv med, så skal jeg lade dig det vide.

Pas godt på hinanden fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce