Annonce

Annonce

Svar: Dårlig puttevane i løbet af dagen


23. januar 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anja

Du har fuldstændig ret i at der nu skal skrues gevaldigt ned for mælkeindtaget og du skal til at tilbyde din dreng mere og mere rigtig mad og mindre mælk.

Med den alder han har nu, skal han ikke have mere end 3 flasker mme dagligt, svarende til max 600ml. En plan for dagen kan se således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske med mme

Morgenmad 7.30-8: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost, ½ banan eller anden frugtmos eller frisk frugt, vand af kop

Puttes til formiddagslur ca kl 10 uden flaske.

Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og ved siden af små stykker brød med smørbart pålæg. Han skal altså både have mad i stykker og mad som er moset, så han bliver fyldt godt op og ikke endten eller. Det er således vigtigt at han indtager en ordentlig mængde mad for også at kunne undvære flasken. Vand af kop

Du kan dog evt. bibehold flaske inden middagslur, men det afhænger helt at hvor meget mælk han ellers får. Puttes til middagslur ca kl 13.30-14

Eftermiddag 15.30-16: En portion flerkornsgrød med lidt frugtmos eller lidt yoghurt frugtmos, banan, rugbrødsdrys eller lignende på, igen ½ bolle med smør, lidt ost osv at gnaske lidt i. Vand af kop

Aften 18: Mere og mere familiemad og igen både mos og mad i stykker. Mos kan være jeres mad som I moser i en konsistens han kan kapere - han må få alt, mos kan også være en kartoffel der moses med sovs og gives med en gaffel og ved siden af kan han så spise små stykker frikadelle, grøntsager i stykker osv. Giv ham også ris, pastaskruer og lignende, som også er med til at mætte ...


Annonce

... ham godt. Vand af kop

Evt lidt frugtgrød med mælk til dessert eller en natgrød, som jeg ved jeg også tidligere har nævnt for dig.

Puttes til natten med en flaske 19.30-20

Sen aften 23-24: Evt. flaske, det afhænger således af hvorvidt han har fået flaske i løbet af dagen eller ej.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når din dreng starter i vuggestue eller dagpleje, så vil de/hun sandsynligvis godt kunne give ham en flaske i løbet af dagen, så hvis det viser sig at han har behov for det, så tal med dem om det. Det er helt relevant at du kontakter institutionen/dagplejen inden han starter og lige får drøfter deres rutiner, indkøring, hvad tøj han skal have med osv. og selvfølgelig så også taler med dem om at give flaske.

Det er dog som sagt meget vigtigt at mælkebehovet trappes ned så han kun får flaske 3 gange dagligt med den alder han har. Det er vigtigt for at han har plads i maven til rigtig mad.

Når du skal putte ham, så skal du naturligvis være sikker på at han har fået at spise, hvad han kan og således ikke er mere sulten. Du kan alternativt give ham en lille smule mælk af en kop, men igen kun en overgang.

Og så må du putte ham og trille ham en tur, start med at lade ham sidde op i vognen, følge med i verden og put ham når han viser træthedstegn. På den måde kan du lærer ham at falde i søvn uden sin flaske. Når han så kan sove uden flasken, så prøver du at lægge ham og få ham til at sove bare med en sut og måske en sovebamse eller en sutteklud - en substitut for flasken og noget han fremover kan føle tryghed ved.

Håber du hermed er hjulpet lidt videre. Rigtig god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce