Annonce

Annonce

Svar: Gode sovevaner til datter på 13 mdr


20. februar 2004

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Annette Andersen

Din datter føler sig forladt og dermed utryg, når du går fra hende. Derfor brokker hun sig.

Jeg er ikke tilhænger af at børn skal græde sig i søvn, men nogle børn ser putteseancen som en oplagt mulighed for underholdning og kan kræve deres forældres tilstedeværelse i timevis. Ikke fordi de er bange, men fordi de synes det er sjovt.

På hvilken måde brokker din datter sig? Mit råd afhænger netop af dette. Hvis hun er ulykkelig og grædende, så må du tage hende op og trøste hende, men hvis hun "bare" brokker og generlt virker utilfreds, så kan du prøve det der kaldes se-til metoden.

Du laver en fast rutine for din datter. Det kan være at komme i bad, få ren ble og nattøj på, få en flaske eller en kop vand, få børstet tænder og blive puttet med en historie, en sang en ...


Annonce

... spilledåse eller hvad der nu passer til jer. Det der er vigtigt er at man gør det samme igen og igen, simpelthen fordi børn elsker ritualer, gentagelser,- det gør dem trygge.

Når du så har puttet din datter, så siger du godnat og går ud af værelset. Bliver hun ulykkelig, må du ind til hende igen, ellers venter du ca 3 minutter og kigger ind til hende. Simpelthen for at vise hende at du er der og at hun trygt kan lægge sig til at sove. Nogle børn stiller sig op i sengen, hvis hun gør det, så hjælper du hende ned igen, putter igen osv. Forhåbentlig vil hun efterhånden finde ud af at det er okay og at hun godt kan falde til ro.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I begyndelsen kan det godt være at du skal bruge en time på det og det kræver meget tålmodighed. Men at indarbejde en ny rutine tager tid og det skal nok komme.

Held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en virkelig god brevkasse/side. Du gør et fantastisk stykke arbejde.

Kærligste Hilsener
Mia, gravid med sit første barn.


Annonce