Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke tage flasken - 6 mdr.


19. januar 2008

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Helle

Nu hvor Kaya er blevet 6 måneder, så må du meget gerne øge hendes indtag af skemad, så hun får 3 gange dagligt og derudover også give hende større variation.

Hun kan få havregrød, øllebrød og flerkornsgrød og du kan også lave grøntsagsmos, som tager udgangspunkt i det I andre spiser om aftenen. Du kan blende dem med lidt modermælkserstatning, lidt kogevand og måske en smørklat. Du kan bruge alle slags grøntsager: Gulerod, squash, blomkål, broccoli, pastinak, persillerod, løg, jordskokker, kålrabi, hvidkål, peberfrugt, skorzonerrødder, spidskål, rosenkål, savoykål, ærter, majs, grønne bønner, grønkål, porrer, tomater (uden skræl), agurk, avokado osv.

Selleri, spinat, rødbede og fennikel indeholder nitrat. Hun må meget gerne få det men i små mængder. Det bør ikke udgøre mere end 1/10 af portionen ellers skal det gives med 14 dages mellemrum.

Hun må også begynde at få lidt kogt kød og fisk i grøntsagsmosen og ved siden af sin grød og mos kan du give hende vand af kop, ligesom du også allerede gør.

Alt dette nævner jeg naturligvis fordi det er vigtigt at Kaya får noget at spise og så må du selvfølgelig forsøge med flasken igen. Har du prøvet at give hende mme af tudkoppen, som hun er glad for?

Du kan prøve at købe en anden erstatning for at se om hun er træt af smagen, du kan også prøve at give lidt vælling om dagen, for at se om hun bedre kan lide det. Du kan også servere erstatningen kold af en kop, som alternativ til sødmælk - måske hun ikke vil have det varmt... Alternativt kan du forsøge med lidt sukker i erstatningen for at se om hun vil drikke det, hvis det er lidt mere sødt - det skal naturligvis trappes ud igen.

Mælk er stadig ret vigtigt for hende og derfor er du ...


Annonce

... nødt til at blive ved at forsøge. Du fortæller at hun om aftenen når hun skal sove normalt tager flasken uden store problemer, du fortæller også at I giver hende flaske inden I selv går i seng, jeg tænker derfor om I skal udnytte de tidspunkter, hvor hun ikke rigtigt protesterer fordi hun halvsover..

Vil det således være muligt f.eks. at give hende en flaske om morgenen inden hun vågner - ville du kunne få hende til at tage en flaske, hvis du gav hende en kl. 06?

En plan for dagen kunne se således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske og sover videre, står måske op kl 7.30

Morgen/formiddag 9: Grød evt. med lidt frugtmos, vand af kop. Brug meget gerne mme i grøden

Puttes til lur ca kl. 10 - du kan tilbyde en flaske...


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Frokost 12: Grød eller grøntsagsmos, evt forsøge med lidt kogt kød og fisk i mosen, vand af kop

Puttes til barnevognen kl 13.30 og du kan også her forsøge at tilbyde en flaske. Prøv evt. at lade hende selv ligge med den i barnevognen og se hvad der sker

Eftermiddag 16: Får måske lidt frugtmos, du kan også komme mme på det, tilbyde vand af kop og evt. tilbyde flaske

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, få lidt brødskorper og lignende i hånden at sidde med, udgangspunktet for hendes mad bliver mere og mere jeres mad, vand af kop

Puttes til natten med vælling ca kl. 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske med mme eller vælling

Du fortæller at hun er glad, trives, udvikler sig. Hun spiser også men er træt af flasken. Prøv at give flasken lidt pause et par dage og forsøg så ovenstående plan og se om det hjælper jer videre. Hvis du fortsat ikke får hende til at drikke flaske, så bliver du nødt til at konferere med lægen, men lad os nu se om ikke det går:o) Held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kostfibre og børn

Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.

Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce