Annonce

Annonce

Brev:

Relationer til andre børn og daginstitution


19. januar 2008

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Relationer til andre børn og daginstitution

Hej Helen

Jeg vil gerne have din mening og input vedr. 2-3 årige børns tilknytning og dannelse af relationer til andre børn...

Albert går i vuggestuen i en integreret institution, hvor han automatisk rykker op i børnehaven om 1 år - med mindre vi ønsker at skrive ham på venteliste til en anden institution.

Både jeg og Alberts far (og Albert:o) er rigtig glade for institutionen - søde om omsorgsfulde pædagoger, gode indedørs- og udendørsfaciliteter, ligger 200 meter fra hvor vi bor, ja i det hele taget et rigtig godt sted at få passet sit barn og vi har det godt med at aflevere Albert om morgenen, hvor der altid er favn der kan tage over hvis han lige har lidt svært med at sige farvel.. Men men men - specielt jeg kunne godt tænke mig at børnene var MEGET mere udenfor..

Jeg har spurgt til forældremøderne om hvad der politik er på det område, og fået at vide at de bestræber sig på at komme ud mindst en gang om dagen - men at det ikke altid lykkes enten pga personalemangel, dårligt vejr eller lign.

Det betyder så også at jeg finder tanken om en skovbørnehave meget attraktiv. Vi har ...


Annonce

... mulighed for at få ham i Skovbørnehave når han er 3 år og jeg ville derfor gerne have din uforbeholdne mening om det er "synd" at for Albert at flytte ham til en anden institution (for at jeg kan få opfyldt mit ønske om mere udendørsaktivitet) - kan han have dannet tætte og nære relationer i den alder eller påvirker det ikke børn noget af betydning, at skulle starte forfra et nyt sted??

Jeg tænker at hele hans stue jo alligevel ikke rykker op i børnehaven samtidig med ham, men selvfølgelig kender han huset, legepladsen mm - så det at han rykker op i børnehaven i samme hus, kommer nok til at forløbe fuldstændig udramatisk..

Så hvad mener du - er det synd at tage ham ud af sit vante miljø eller er det et super tilbud om skovbørnehave, som vi bør benytte os af??

I relation til sygdommen tænker jeg specielt at det ville være super om børnene var udenfor det meste af dagen, for jeg synes at ungerne de sidste 3-4 måneder konstant har haft grønne elleve-taller ud af næsen og det må da kunne minimeres, hvis børnene ikke er så meget indenfor og hele tiden smitter hinanden??!?!?!?

Kærlig hilsen
Dorthe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce