Annonce

Annonce

Svar: Kan du hjælpe?


19. januar 2008

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mollys mor og far

Man skal normalt ikke vække børn som sover, men gå ud fra at de selv er i stand til at regulere deres søvn, efter hvad de har behov for. Der er naturligvis også forskel på børn, - nogle børn sover mere end andre gør, ligesom de også kan være forskellige på mange andre punkter.

Når jeg læser jeres beskrivelse af Molly, så tænker jeg også at hun lyder rigtig god til at regulere, hun sover rigtig godt om dagen og lyder umiddelbart til at have en god rytme. Problemet er bare at hendes rytme indebærer at hun er vågen omkring midnat hvor I andre gerne vil til at i seng. Jeg har ikke indtryk af at hun er ked af det eller ulykkelig, utryg eller lignende, men tænker at hendes opvågning og lyst til 'at holde hof' hænger mere sammen med hendes søvnrytme om dagen end med noget andet.

Molly sover 3½ time om formiddagen, et par timer igen over middag og så også nogle gange en powernap på ½ time. Det er ialt ofte omkring 6 timer i løbet af dagen. Hun går naturligvis først i seng kl. ca 22, men det ændrer ikke ved at hun om natten sover ca 10 timer + de ca 6 timer om dagen - altså ialt ca 16 timer i døgnet.

Et gennemsnitligt 5 måneders barn vil ofte kun sove godt 4 timer i løbet af dagen, - også fordelt på to lure og en powernap og sammenlagt vil børn i den alder ofte kun sove 14-15 timer i døgnet. At Molly således vågner omkring midnat, gerne vil pludre lidt, underholde og underholdes, tænker jeg hænger sammen med at hun sover så meget ...


Annonce

... som hun gør om dagen.

Derfor tænker jeg at I godt kan forsvare at forsøge at vække hende om formiddagen og på den måde få ændret hendes søvnmønster i dagtimerne og se om hun så ikke stille og roligt også vil ændre søvnrytme om natten:o)

En plan for dagen kunne se således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske med mme og sover videre

Formiddag 9.30-10: Flaske med mme

Puttes til formiddagslur, sover 1½ time

Frokost 12: Grød med lidt frugtmos, vand af kop

Puttes til middagslur ca 13.30 med en flaske mme og sover her ca 2 timer, måske 2½


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 16.30: Flaske med mme

Powernapper måske ½ times tid

Aften 18: Grøntsagsmos, vand af kop

Puttes til natten ca kl 20 med en flaske vælling

Sen aften 23-24: Evt. flaske med vælling eller mme

Jeg skønner ikke at hendes uro handler om utryghed og synes at I skal blive ved med at holde fast i at Molly skal sove i sin seng. Hun må gerne ligge og trille lidt rundt, det har hun også brug for med den alder hun har og det er helt naturligt at hun har en fysisk uro om natten. Som I skriver, så øver hun sig også i søvne.

Prøv også at putte hende uden sutten hele tiden, det vil være rigtig godt, hvis hun lærer at falde i søvn med den, men ikke at skulle have den hver gang den falder ud af munden. Når hun sover så glider sutten automatisk ud og det er vigtigt og godt for gode sovevaner fremover.

Jeg håber at min plan for dagen giver jer en idé om hvordan det også kunne se ud. Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce